Hogyan etessük a nyulakat különböző életfázisaik során

2022.09.15.

A házi nyúltartás egyre népszerűbb. A nyúltartás kevésbé munkaigényes, mint a sertés- vagy szarvasmarhatartás, de kiváló eredmény elérésére ad lehetőséget. Természetesen, ennek feltétele az, hogy az állatok egészségesek, megfelelően nőnek és gyarapítják a testsúlyukat. Ez közvetlen függ attól hogyan táplálkoznak az állatok. Ebben a két cikkből álló sorozatban a nyulak fejlődésének különböző stádiumai számára optimális takarmányozásának alapelveiről számolunk be.

Az optimális takarmányozás

A tudományos meghatározás szerint az optimális takarmányozás az összes tápanyag egyensúlyának betartását jelenti az egyed nemének, korának és fiziológiai állapotának figyelembevételével. Az optimális takarmányozás alapját a speciális táp alkotja. A nyulakat baromfi-, sertés- vagy szarvasmarhatáppal etetni nem szabad.

A tápon kívül etethető zöldtakarmány (fű), lédús (zöldség, gyümölcs) és szálas (széna, ágak) takarmány, de ezek csak segédszerepet látnak el - a tápérték, makro- és mikrotápanyagok javát az állatok a táp révén kapják meg, ezért a táp felelősségteljes kiválasztása nagyon fontos.

A nyulak életfázisai

A nyulak takarmányozását teljes mértékben a fejlődési fázisuk, nemük, koruk és fiziológiai állapotuk határozza meg. Mik a nyulak életfázisai?

Nyugalmi állapot

Ebben az állapotban vannak a hímek és nőstények pároztatások között. A nyugalmi állapot során a feladat az, hogy stabil állapotban tartsuk az állatok szervezetét olyan módon, hogy ne engedjük a túlzott élősúlygyarapodást, hogy elkerüljük az elhízást.

Felkészülés a párzásra

Ebben az időszakban a hímek és nőstények számára magasabb tápértékű takarmány szükséges, mivel pároztatáskor az állatok sok energiát használnak fel, a nőstények pedig vemhesek lesznek.

Vemhesség

A vemhesség ideje alatt a nőstények nagyon sok energiát és tápanyagot igényelnek - a megfelelő magzatfejlődéshez és a szervezetük megfelelő működésének fenntartásához.

Szoptatás

A szoptató anyanyúl még több tápanyagot igényel a szaporulat egészséges fejlődésének biztosításához és egyúttal a vemhesség utáni regenerációhoz. Ebben az időszakban a szaporulat egyetlen táplálékforrása az anyatej, takarmányra nincs szükségük. Nyulaknál gyakori, hogy a vemhesség és szoptatás egybeesik, ebben az esetben még több tápanyagra van szükség.

Elválasztást követő időszak

A kisnyulak ebben az időszakban kezdik meg az önálló táplálkozást. A növekedés előrehaladtával egyre több tápanyagra van szükségük, a takarmányozásra való áttérés által okozott stressz és emésztőrendszeri megbetegedések kialakulási kockázatának csökkentése érdekében megfelelően kiválasztott tápra van szükségük.

Hízlalás

Ebben az időszakban a kisnyulaknak intenzív takarmányozásra van szükségük a maximális súlygyarapodás és a hús magas minőségének érdekében.

A kisnyulak megfelelő étrendjét néhány tényező határozza meg:

● energia-egyensúly,

● fehérje- és aminosav-egyensúly,

● zsíregyensúly,

● szénhidrát-egyensúly (keményítő, cukor, rost),

● vitamin- és ásványi anyag egyensúly.

Ebben és részint a következő cikkben a legfontosabbakat vizsgáljuk meg ezek közül. Továbbá arról is szót ejtünk, hogy a nyulak különböző életfázisai során különböző tápanyagegyensúlyra van szükségük.

Energia

Amint az a táblázatból is látható, a különböző életfázisok során az energiaigény különböző lehet.

Az anyanyulaknak a legtöbb energiára a szoptatás során van szükségük, hogy a kisnyulakat megfelelő mennyiségű tejjel lássák el és regenerálják a szervezetüket a következő megtermékenyítés előtt. Az elválasztás után a kisnyulak nem igényelnek magas energiatartalmú tápot - ez nem eredményez további súlygyarapodást. Ebben az időszakban alacsony energiatartalmú tápot érdemes alkalmazni, mely segít csökkenteni a stresszt. Ezért fontos, hogy a különböző életfázisok során a Purina® szakértői által kifejlesztett tápokat alkalmazzuk.

Fehérje és aminosavak

A fehérje az építőanyag a nyulak szervezete számára Az emésztés során a fehérje aminosavakra bomlik le. Az aminosavak között megkülönböztetjük az alapvető fontosságú (esszenciális) és egyéb aminosavakat. Az egyéb aminosavak az állatok szervezetében képződnek, amennyiben teljesül a megfelelő fehérjeellátás feltétele, az esszenciális aminosavakat tápanyaggal kell bevinni.

Az esszenciális aminosavak: valin, leucin, isoleucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofán, arginin és hisztidin.

Egyéb aminosavak: alanin, cisztin, glicin, szerin, prolin, tirozin, glutamin- és aszparaginsav.

Az alapvető fontosságú aminosavak hiánya különböző élettani funkciók elégtelenségét idézheti elő, pl. a növekedés lelassulását, étvágy elvesztését, regeneratív funkció elvesztését, kimerültséget.

Az esszenciális aminosavak közül a legfontosabbak: lizin, metionin + cisztin, treonin.

A nyulak aminosav-igénye függ az adott életfázistól, így a lizin és treonin kimagaslóan fontosak a vemhes és szoptató anyanyulak számára, melyeknek fontos különösen sokat kapnia ezekből, az elválasztás utáni kisnyulak pedig sokkal kevesebb igényelnek belőlük. Kisnyulaknál az aminosav-tartalom növelése a takarmányban nincs számottevő hatással a nevelés eredményeire, ezért a takarmányban ezekből lehet kevesebb.

Keményítő és cukrok

A szénhidrátok a nyulak étrendjének egyik legfontosabb eleme. Ezek a takarmány szárazanyagának 80%-át teszik ki. Megkülönböztetjük a rostokat és a könnyen felszívódó szénhidrátokat.

A könnyen felszívódó szénhidrátok a keményítő és a cukrok. Ezekből különösen sokat igényelnek az anyanyulak a vemhesség és szoptatás idején, mivel a szénhidrátok biztosítják az energiát, ami ilyenkor különösen fontos.

A kisnyulak számára a keményítő és cukor szintén nagyon fontos, de két oknál fogva az ő takarmányukban ezekből sokkal kevesebb kell, hogy legyen.

● Elválasztás után a kisnyulaknak nincs szükségük annyi energiára, mint a vemhes és szoptató anyanyulaknak.

● A túl sok keményítő és cukor káros az emésztésre és emésztőszervi megbetegedések kialakulását idézheti elő.

Mindez azt igazolja, hogy a nyulak különböző életfázisaiban különböző speciális, a Purina® szakemberei által kifejlesztett tápokat szükséges alkalmazni. 

A Purina® kétféle nyúltápot kínál: anyanyulak és hízónyulak részére/ elválasztáshoz. Ezek biztosítják a megfelelő tápanyag- és energiaegyensúlyt az állatok mindegyik életfázisában.

A következő cikkben arról számolunk be, milyen szerepet töltenek be a rostok a vemhes anyanyulak és az elválasztás utáni kisnyulak táplálásásban, megvizsgáljuk a Purina® nyúltápok jellemzőit és mellékeljük a takarmányozási sémát a nyulak életfázisától függően.

A Purina® nyúltápok megvásárolhatók a Purina® takarmányboltokban.