Hogyan biztosítsuk a brojlerek megfelelő súlygyarapodását? A csibék kiválasztása, etetés, gondozás

2022.07.15.

A tapasztalt gazdák, akik már több éve nevelnek brojlereket, tudják, hogy a biztonságos és egységes állomány, a megfelelő fejlődés és jó eredmény alapjait mind a legelején kell lefektetni. A brojlerek egészségét és súlygyarapodását a gazdának a legelső napokban kell megalapoznia. Ebben a cikkben elmondjuk, mit kell ehhez tenni.

A csibék helyes kiválasztása

Egészséges csibék kiválasztása

A gazdák gyakran kérdezik: miért hullanak el a brojlerek néhány napos korban, és mit kell tenni a veszteségek visszaszorítása érdekében. A csibék kiválasztásával kell kezdeni.

Genetikai megfontolások

Sok kezdő gazda úgy szeretne spórolni, hogy felneveli az első brojler fészekaljat, amiből megtart néhány állatot a további szaporításhoz és neveléshez. Ezt nem szabad tenni.

A brojler nem egy külön állatfaj, hanem olyan, különböző fajták keresztezésével célirányosan tenyésztett hibrid, mely az anyától és az apától egyaránt a legjobb tulajdonságokat örököli. Azonban a brojlerek ivadékai ezeket a tulajdonságokat nem örökölik - ha a brojlereknek lesznek is ivadékaik, azok minősége igen alacsony lesz.

Mi több - a tudósok több, mint 20 recesszív gént állapítottak meg brojlereknél, melyek a csibék elhullását idézik elő.

Idézzük fel az iskolai biológia órákat. Amennyiben csak az egyik szülő egy ilyen halálos gén hordozója, az ivadéknál az nem jelenik meg. Azonban, ha ez a gén a tyúknál és a kakasnál is jelen van, akkor ez a gén az alom egynegyedében öröklődik. A 25%-os elhullási ráta pedig nagyon elszomorító arány.

Aki nem tenyésztő, nem tudja, milyen géneket hordoznak a szülők, és milyen gének jelenhetnek meg az alomban.

Vagyis ahhoz, hogy minimalizáljuk a csibéknél előforduló genetikai anomáliákat, vagy egy jól bevált, tapasztalt tenyésztőhöz célszerű fordulni, aki teljeskörűen ismeri az állatait, vagy pedig egy jóhírű szülőpárt tartó csirketelephez.

Az egészséges csibe ismertetőjegyei

A genetikán kívül nagyon fontos az is, hogy megvásárláskor egészségesek-e a csibék. A következő tulajdonságokra kell figyelni:

Reflexek

Fektesse a csibét a hátára. Az egészséges csibe 3 másodpercen belül áll talpra. Ha ennél több időre van szüksége, az ilyen csibe gyenge.

Szem

Az egészséges csibének a szeme nyitva van, tiszta és csillogó. A zárt vagy homályos szem rendellenességre utal.

Köldök

Az egészséges csibe köldöke tiszta és teljesen zárt. Rendellenesség esetén a köldök a tojássárga maradványai, a toll pedig fehérje által szennyezett, a köldök nem teljesen zárt. Ez akkor veszélyes különösen, ha a köldök a nem teljesen behúzódott peteburok miatt nem záródik be. A lezáratlan köldökben kórokozó baktériumok szaporodhatnak el, melyekre a csibék életük első napjaiban különösen érzékenyek.

Lábak

Az egészséges csibe lábai normális színűek, azokon elszíneződés nem látható. Rendellenességnek számít a gyulladt, piros csüd - ez nem orvosolható probléma, mely a túlmelegedés, helytelen inkubáció hatására keletkezik és jelentősen befolyásolja az állat egészségét. Elfogadható hibának számít a lábujjak alakváltozása. Ennek lehet genetikai oka is, ellenkező esetben B vitamin takarmányhoz történő adagolásával egyszerűen orvosolható.

Csőr

Az egészséges csibe csőre tiszta, orrlyukai zártak. Rendellenességnek számít a szennyeződés, pirosság, alakváltozás.

Has

Az egészséges csibe hasa puha, nem ellenálló. A feszes has és a feszülő bőr rendellenességnek számít.

Pihe

Az egészséges csibe pihéje száraz és csillogó - a fakó és nedves pihe rendellenesség.

Hőmérséklet

Az egészséges csibe testhőmérséklete 40 - 40.8 C fok. 38 C fok alatt - veszélyesen alacsony, 41 C fok felett - túl magas. A csibe testhőmérsékletének megállapításához a hőmérő végét óvatosan a kloákába kell helyezni, és mindenképpen meg kell kenni vazelinnel, hogy az állat ne sérüljön. Fontos stabilan tartani a csibét, hogy az ne sérülhessen meg.

Fontos továbbá az állomány egységessége - mennyire különböznek a csibék egymástól.

A csibék legyenek élénkek.

Egy hatékony és gyors módszer az élénk csibék kiválasztásához, ha azt vizsgáljuk, hogy reagálnak hangra. Helyezze a csibét az asztalra és kopogtassa meg ujjal az asztal szélét. Az egészséges csibe egyből reagál és a hang irányába siet.

A nevelés 7 fontos elve

Miután egészséges csibéket választottunk megbízható tenyésztőtől, innentől fogva minden a gondozáson és az etetésen múlik.

1. Hőmérséklet és szellőzés

A legfontosabb szabály: csak semmi huzat. A csibék magasságában a hőmérséklet optimálisan 33-34 C fok.

Ha a csibék számára kialakított helyiség fűtése pontszerűen, a mennyezetről felfüggesztett fűtőtestekkel történik, a helyiséget a csibék fogadása előtt 24 órával át kell melegíteni, a hőmérsékletnek a ketrec alatt 40,5 C fokosnak kell lennie.

Hogyan állapíthatjuk meg a hőmérsékletet abból, hogyan helyezkednek el az állatok a hőforráshoz képest?

Amikor a hőmérséklet optimális, az állatok egyenletesen oszlanak el a területen; ha a hőmérséklet alacsony - a fűtőtest közelében tömörülnek, magas hőmérséklet esetén pedig a fűtőtesttől a lehető legtávolabb helyezkednek el. Huzat esetén a csirkék a melegebb sarokban tömörülnek, ahol kevésbé érezhető a huzat.

Teremfűtés esetén az átmelegítést a fogadás előtt 48 órával kell elvégezni.

A hőmérséklet megállapítása abból, hogyan helyezkednek el az állatok az ólban

Hideg hőmérséklet esetén a csirkék összetömörülnek, hogy így melegedjenek; magas hőmérséklet esetén pedig igyekeznek minél távolabb tartózkodni egymástól.

2. Megvilágítás

Az alapszabály az, hogy minél fiatalabb korú a csibe, annál több fényre van szüksége.

  • Az első napon 60 lux, éjszakai szünet nélkül.
  • A második naptól egy hetes korig - 50 lux, naponta egy órára kapcsoljuk ki a világítást.
  • A hetedik naptól két hetes korig folyamatosan csökkentjük a megvilágítást 50-ről 20 luxra.

 

 

A csibe fényszükséglete 14 napos koráig.

3. Alom

A leginkább megfelelő alom a száraz tiszta faforgács vagy szalma 3-5 cm hosszúságra vágva, 5-10 cm vastagságban leterítve.

4. Telepítési sűrűség

Kezdeti telepítési sűrűség: 1 négyzetméteren max. 40 csibe.
3 kg-os hízlalási végtömeg esetén: 1 négyzetméteren 15-18 állat.

5. Elegendő víz

Leggyakrabban szelepes vagy vödrös itatókat használnak.

10 csibére 1 szelepes itatót kell telepíteni, ennek telepítési magassága az első két napon - szemmagasságban, utána - 45 fokos szögben.

A szelepes itató megfelelő helyzete

Vödrös itatókból 50 csibére kell telepíteni 1 darabot. Az itató magassága az első 7 napban legyen a csibék hátának magasságában, a vízszint az első 3 napon legyen magas, utána 19 mm, alacsony nyomás mellett.

A vödrös itató megfelelő helyzete

Az első 3-7 napban kiegészítő itatókat is célszerű telepíteni: 50 csibénként 1 db 4 litereset.

6. Táphoz való hozzáférés

A takarmányt tálcákban kell kihelyezni, 50 csibére 1 tálcát kell biztosítani.

Ezen kívül helyezzünk ki további takarmányt papíron - a ketrec padlófelületének min. 25%-án, padlós etetés esetén pedig a padló 70%-án.

A következő két napban helyezzünk a papírra további 50g/állat takarmányt (naponta 25 g-t).

10 napos korig a csibék számára optimális takarmány a Purina® brojler indító.

  • Ez a takarmány magas tápértékkel rendelkezik: az egy csibére szükséges mennyiség az első 10 napra - 350 gr.
  • Ez a takarmány gazdaságos: a gyors növekedésnek és alacsony elhullásnak köszönhetően.
  • A takarmány kényelmes, mivel már tartalmaz kokcidiosztatikumot.
  • A Purina® tápok takarmányozásakor mindig biztos lehet annak minőségében, a címkén mindig fel van tűntetve a takarmány előállítási dátuma.

7. Kötelező ellenőrzések

  • A csibe normál állapotáról az első nap folyamán a telt begy tanúskodik.
  • A fogadás utáni első 2 órában a csibék 75%-nak telt a begye, 24 óra elteltével pedig a csibék 94%-nak.
  • A 7. napon testtömeg-ellenőrzést kell végezni. A normál érték - 180-200 g, azonban biztosabb, ha az átlagkorhoz mért élőtömeg-növekedést figyeljük: ha a csibe súlya 4,5-szeresen vagy azt meghaladó mértékben növekedett, akkor a növekedés megfelelő.
  • Ha a növekedés lassabb, akkor az adott csibe lemarad, ellenőrizni kell a fentebb jelzett tulajdonságait.
  • Ha a csibék átlépik a 200 grammos súlyt, be kell iktatni még egy óra pihenést, ilyenkor a világítást nem 3, hanem 4 órára kapcsoljuk ki.

Hogyan állapíthatjuk meg, hogy a brojlercsibék fejlődése megfelelően halad

Sok kezdő gazda nehezen igazodik el azt illetően, hogy a csibék megfelelően fejlődnek-e. Az alábbi táblázatban láthatók a csirkék korának megfelelő normál átlagsúlyok.

Kor, nap

Súly, g

7

180-200

10

280-300

21

860-900

30

Mintegy 1600

45

3000 - 3500

 

Hogyan mérjük helyesen a csirkék súlyát?

Ahhoz, hogy a mérés során objektív és egymással összehasonlítható eredményeket kapjunk, az alábbi egyszerű szabályokat kell betartani.

  • A csirkéket mindegyik alkalommal ugyanabban az időben kell mérni, pl. minden héten 12.00 órakor.
  • Minden alkalommal ugyanazt a mérleget használjuk.
  • A csirkét óvatosan helyezzük egy olyan dobozba, melynek a súlyát ismerjük. Helyezzük a dobozt a mérlegre, majd az értékből vonjuk le a doboz súlyát - így megtudjuk, mekkora is a csirke pontos súlya.