Komfortos ősz a tyúkok számára: megfázás nélkül, könnyű vedlés

2022.11.01.

 

Üdvözlünk mindenkit az őszi Purinafalváról! Az ősz idén hirtelen érkezett meg, esővel és lehűléssel, így nem kis stresszt okozott mind az embereknek, úgy a tyúkoknak is. Ebben a cikkben elmondjuk, hogyan gondozzuk a tojótyúkokat hűvös, esős időben, hogyan segítsünk nekik vedlési időszakban, és mit tegyünk, hogy megtartsuk a díszállatok szép tollazatát.

Mi a vedlés?

 

Ősz - itt az ideje, hogy a tyúkok meleg téli tollazatra tegyenek szert.

A vedlés egy teljesen természetes idény jellegű folyamat, mely ősszel megy végbe, amikor a világos napszak megrövidül.

Ha szeptemberben, októberben reggelente a tyúkólban egyre kevesebb tojást, a földön pedig egyre több tollat találtok, tudjátok: a szárnyas lakóknál megkezdődött a vedlési időszak.

Az évnek ebben a szakában fel kell készülni a télre, a megfelelő teleléshez pedig meleg tollazatra van szükség. A tyúkok elveszítik régi tollaikat és azok helyébe újakat növesztenek. A szervezetüknek ehhez sok erőforrásra van szükségük, ezért a tojásra azokból már nem jut, így ilyenkor a tojáshozam csökken.

A tyúknak szüksége van a vedlésre, mivel szervezete ekkor újul meg és regenerálódik:

  • kiürülnek az év folyamán felgyülemlett méreganyagok;
  • minden szerv és rendszer működése serken;
  • felgyorsul az anyagcsere;
  • a szervezet gyorsabban és több fehérjét épít, melyre a jó minőségű új tollak növekedéséhez és a tojáshoz is szükség van.

Az első vedlés mintegy 18 hónapos korban történik, majd ezt követően évente ismétlődik. A folyamat áltagosan 4 hétig tart, de egyes tyúkoknál elhúzódhat. Ez függ a tyúk korától, egészségétől és természetesen, a gondozástól és takarmányozástól. Minél kiegyensúlyozottabb a tyúkok étrendje, annál könnyebben és gyorsabban megy végbe a vedlési időszak, a megfelelő gondozás segít a tyúkoknak abban, hogy egészségesek maradjanak.

Megfelelő gondozás mellett a tojáshozam nem nullázódik le, vedlést követően pedig visszaáll, vagy akár meg is emelkedhet. A nagy gazdaságokban tojáshozam csökkenése esetén mesterséges vedlést indítanak el. Mi ezt nem javasoljuk, de fontos megérteni, hogy a vedléstől nem kell félni.

Hogyan tartsuk meg a dísztyúkok tollazatának szépségét

A dísztyúkok gazdái aggódnak: vedlés után ugyanolyan szép lesz állataik tollazata? Vagy talán van megoldás arra, hogy a tollak szépségét akár a vedlés idején is megtartsuk?

A válasz mind a két esetben: igen. Megfelelő gondozás és takarmányozás mellett vedlés után a tyúkok tollai ismét fényesek lesznek, de a vedlés folyamán is elfogadhatóan fognak kinézni a tyúkok: a tollhullás fokozatos lesz, nem lesznek kopasz foltok, a tollak nem fognak töredezni és zsírosodni.

A két legfontosabb tényező - a minőségi takarmányozás és komfortos körülmények a baromfi számára, melyekről ez a cikkünk szólni fog.

Táplálék a vedlés idején

A helyes takarmányozás vedlés idején segít megóvni a tyúkok egészségét.

Több aminosav. Ezek az anyagok szükségesek a tollak minőségéért és gyors növekedésükért. A glicin serkenti az új tollak növekedését, az arginin pedig növeli azok minőségét. Minél több tápanyagot kap a szervezet, annál több tartaléka van a vedlésre és a tojáshozam visszaállítására. Amennyiben teljesértékű Purina® tojó takarmánykeverékkel etetitek a tyúkokat, nem szükséges bármilyen speciális étrendet választani a vedlés időszakára, mert a takarmány már tartalmaz minden szükséges anyagot, hogy a baromfi vissza tudjon térni a csatasorba az évszakos változások után. Egyszerűen folytassátok a teljesértékű takarmány etetését - semmi más nem szükséges!

Vitaminok és nyomelemek Ahogy az ember számára is, a vitaminok a tyúk számára a szépség alapanyagai. Ha a tyúkok minőségi, teljesértékű takarmányt kapnak, olyat, mint a Purina® tojó, külön vitaminokat adagolni nem szükséges: a legfontosabb egészséges összetevőket a takarmány tartalmazza, továbbá, az étrendet ki lehet egészíteni egészséges finomságokkal. Természetesen, közben ne feledkezzünk meg az alapvető 90% + 10% arányól: 90% teljesértékű takarmány, 10% kiegészítő finomság.

Szezonális gyümölcsök és zöldségek tyúkok számára.

Milyen finomságokat adjunk a tyúkoknak ősszel? Természetesen idei zöldséget és gyümölcsöt.

  • Tökfélék: gazdag A, C vitamin és B csoportú vitaminok forrása.
  • Alma: vasban és C vitaminban gazdag.
  • Körte: kálium és antioxidánsok, melyek ember és tyúk számára egyaránt egészségesek.
  • Sárgarépa: A vitaminban gazdag.
  • Cékla: vitaminok egész tárházát tartalmazza.
  • Burgonya: különböző vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, semlegesíti a savasságot és így segít megelőzni a tyúkok emésztőszervi megbetegedéseit. Fontos: burgonyát csak megfőzve etessünk, akár héjában. A nyers burgonyát a tyúkok nehezen emésztik meg, a krumplihéj meg egyenesen veszélyes.

A hagymát, fokhagymát, csípős gyökérzöldségeket, mint a kerékrépa, retek, pedig inkább ne kockáztassuk meg - ezek irritálják a tyúkok nyelőcsövét, zúzáját, bélrendszerét.

Komfortos körülmények a vedlés idején

Ne érintsük meg a vedlő tyúkokat. Vedlés idején a toll és a bőr érintkezésének területe nagyon érzékeny lehet, ezért, ha nem szükséges, ne érintsük meg a vedlő tyúkokat.

Tisztaság. A fertőzés megelőzése érdekében minél gyakrabban cseréljünk almot. A legjobb alom a tyúkólban a vörösfenyő kéreg - finom az illata, nem ázik meg, enyhe fertőtlenítő hatása van.

Kerülje a zsúfoltságot: a vedlő tyúkoknak esetenként szükségük van arra, hogy magányosan pihenhessenek.

Több ivóvíz és friss levegő. Szellőztessétek ki a tyúkólat reggel és este, naponta néhányszor cseréljétek az ivóvizet vagy telepítsetek egy automatikus itatót (ez akár sajátkezűleg is megépíthető). Fontos, hogy a víz legyen jó minőségű, ne legyen túl nagy a nitrát- és nitrittartalma, melyek irritálják az emésztőrendszert.

Ne telepítsetek be új tyúkokat, mivel konfliktusok és a hierarchia felülvizsgálata stresszt idézhet elő.

Ne engedjétek ki a tyúkokat sétálni esőben: a hideg esőcseppek irritálják a bőrt, továbbá, mivel a tyúk testét nem védik meleg tollak, ki is hűlhet.

Ne metsszétek a tyúkok tollait vedlés idején, akkor sem, ha máskor szoktátok. Ez az egzotikus fajtájú tyúkokra vonatkozik, melyek tudnak repülni, mint pl. a sebright vagy a bentamka. Nekünk is voltak ilyen tyúkjaink, de mi nem metszettük meg a tollaikat, hanem fedett volierben tartottuk őket.

A tyúkgondozás sajátosságai esős időben

Biztosítsunk száraz futtatót. Nálunk a futtató általában le van szórva homokkal, ha pedig az esős eső sokáig tart ki, homok helyett apró kerekszemű kavicsot használunk. Ha a kavics is megázik, - ülőrudakat imitáló pálcákat helyezünk ki a területen.

Ne engedjük ki sétálni esőben a 30 napnál fiatalabb egyedeket és azokat a tyúkokat, melyeknél már elindult a vedlés. Ebben az állapotban a tyúkok testhőmérséklet-szabályozása kevésbé működik jól, nagyobb a megfázás valószínűsége.

Erős eső idején még a felnőtt, éppen nem vedlő tyúkokat is csak tető alá engedjük ki, hogy elkerüljük a tollazat erős megázását.

Hagyjuk megmelegedni és megszáradni: Ha az eső hirtelen kezdődött el és a tyúkok tollai megáztak, engedjük be a tyúkokat az ólba. Az ólban a hőmérséklet legyen + 20-25 fok, a páratartalom 60-65%. Ha ennél melegebb van, szauna hatás alakulhat ki, mely stressz a tyúkok számára. Kísérjük figyelemmel a baromfi közérzetét és viselkedését! Ha a tyúkok kényelmetlenül érzik magukat, dideregnek, a hőforrás közelében vagy az ól legmelegebb részén csoportosulnak, álmatagok.

Használjunk termosztátos melegítőt, ez segít felmelegíteni a tyúkokat hideg, esős időben való séta után.

Idejében cseréljétek az almot a nedvesség megelőzése érdekében, rossz szag kialakulása ellen pedig szellőztessétek ki a tyúkólat.

Emlékeztek arra, hogy vedlés idején a tojás leállhat (bár nem feltétlenül)? Ez normális: a tyúkok szervezete túl sok erőforrást használ fel a tollazat cseréjére. Amikor a vedlés véget ér, újra lesznek tojások. Addig pedig gondozzátok figyelmesen a tyúkjaitokat, etessétek teljesértékű takarmánnyal és szezonális adalékokkal - zöldséggel és gyümölccsel.