Tavasz a csirkeólban: új madarak, általános tisztítás és védelem a ragadozók ellen

2022.04.15.

Üdv mindenkinek, itt ismét a világ legboldogabb csirkéinek tulajdonosai, Laci és Zsuzsi Purinafalváról. Ebben a cikkben elmondjuk, mit kell tenni tavasszal a csirkeól nyári előkészítéséhez.

Ideje döntéseket hozni

A tapasztalt tulajdonosok azt mondják: a csirkeújév a tavasz közepén kezdődik. A tollas szépségek még több tojást tojnak, aktívabbakká válnak, sétálni és mozogni szeretnének. A gazdáknak pedig ideje felkészülni a tenyésztésére vagy az új tyúkok beszerzésére.

Sőt, ha korábban nem tartottál tojótyúkot, akkor tavasszal jön el az ideje az első fióka megvásárlásának és a fontos döntések meghozatalának. Tekintettel az instabil időre, amiben élünk, ez nagy segítség lehet a család egészsége és költségvetése szempontjából.

Csak számolj.

Példa: 10 db L méretű tojás a boltban körülbelül 650 és 800 forintba kerül, ami azt jelenti, hogy 1 tojást 65-80 forintért vehetsz meg.

És mennyibe kerül majd 1 házi tojás?

Tegyük fel, hogy 1 csirke egy hónap alatt 25-26 tojást tojik (napi egy L méretű tojás), és ezalatt körülbelül 4,5 kg takarmányt eszik meg (csirkénként 150 g fogyasztás mellett). 1 kg minőségi Purina® tojótakarmány ajánlott fogyasztói ára körülbelül 276 forint, ezért egy csirke havi takarmánya 1240 forintba kerül. Összesen egy tojás csak 49,6 forintba kerül: így jelentősen olcsóbb, mint a boltból származó tojások, miközben sokkal finomabb és egészségesebb is.

Mit jelent ez az egész?

Először is pénzt takaríthatsz meg, ha nem a boltban veszed a tojást. És ha nem egy csirkéd van, hanem öt, tíz vagy több, akkor lesz felesleged, amit odaadhatsz a rokonoknak, vagy eladhatod a szomszédoknak, ismerősöknek – ezáltal plusz bevételre tehetsz szert. A mezőgazdasági termékeket ma már nagyra értékelik. És általában, amint valószínűleg észrevetted, manapság az emberek jobban odafigyelnek a minőségre, és hajlamosak egészségesebb ételeket választani. És ugye mi is lehetne egészségesebb egy házi tojásnál? Tiszta haszon. Érdemes átgondolni, nem? ;)

Felkészülés az új madarak érkezésére

Függetlenül attól, hogy először vásárolsz-e csirkét, vagy a baromfiállományodat akarod felfrissíteni, ezt feltétlenül tavasszal érdemes megtenni.

Ennek három módja van:

  • Vásárolj kifejlett madarakat vagy fiatal „tinédzser” csirkéket, amelyek hamarosan tojásokat raknak.
  • Vásárolj csibéket.
  • Csibék keltetése tojásból.

Mindezen módszerek előnyeiről és hátrányairól korábban írtunk. Összeállítottunk egy emlékeztetőt is arról, hogy mit kell vásárolni az új madarak beszerzése előtt, hogyan kell inkubálni és hogyan kell integrálni az új csirkéket, hogy ne kerüljenek összeütközésbe a régi csirkékkel.

Saját tapasztalataink alapján azt tanácsoljuk, hogy megfelelően mérd fel tudásodat és ami a legfontosabb, a rendelkezésedre álló időt. Ha még kevés tapasztalatod van és nincs elég időd, azt tanácsoljuk, hogy vásárolj frissen felnőtt csirkéket, mert nem olyan gyengék és igényesek, mint az apró fiókák, és nem igényelnek gondozást a hét minden napján, napi 24 órában. De természetesen a csirkékhez hasonlóan itt is csak megbízható eladóktól érdemes fiatal csirkét venni.

Fontos: ha mégis úgy döntesz, hogy kelteted a csirkéket, vagy naposcsibéket vásárolsz, ne felejtsd el fertőtleníteni az összes tartozékot - az inkubátort, az etetőket, az itatókat és így tovább, mert a kis csibék nagyon érzékenyek és könnyen megbetegedhetnek.

És itt van a régi kedvenc ellenőrző listánk arról, hogy mi legyen az ólban a kiscsibe vagy az új csirkék érkezése előtt:

Tavaszi nagytakarítás

Az általános takarítás évente 2 alkalommal történik: ősszel és tavasszal, legkésőbb áprilisban. Általában korábban, márciusban csináljuk, de idén a tavasz hidegnek bizonyult, és úgy döntöttünk, hogy szüneteltetünk minden tevékenységet a stabil felmelegedésig. És most végre eljött az ideje! Már elég meleg van ahhoz, hogy a csirkék ne fagyjanak meg, amíg kitakarítod a csirkeólt, de még nincsenek legyek, amelyek megzavarnák az alomcserét.

1. lépés: küldd el sétálni a csirkéket, erről részletesen Az elégedett tyúkok otthona című cikkben írtunk.

2. lépés: vegyél ki a csirkeólból mindet, ami kivehető belőle, hogy ezáltal helyet szabadíts fel a munkavégzéshez.

3. lépés: tisztíts meg mindent száraz seprűvel vagy kefével, eltávolítva a szennyeződéseket és a tollakat. Fontos, hogy a lehető legtöbb madárürüléket eltávolítsuk, mert mosás közben nem puhul meg.

4. lépés: fertőtlenítő oldat elkészítése: keverd össze egyenlő arányban az asztali ecetet és a vizet. Ezzel a folyadékkal lemossuk a csirkeól minden felületét, valamint a korábban kivitt odúkat, etetőket, itatókat.

5. lépés: öblíts le mindent tiszta vízzel.

6. lépés: A csirkeólból távolítsd el a megült vizet, és hagyd megszáradni, kinyitva az összes ajtót és ablakot.

7. lépés: önts friss almot a megszáradt padlóra (vékonyabb réteggel, mint télen), és helyezd vissza a csirkéket a házba.

Védelem a ragadozók ellen

Tavasszal nemcsak a csirkék aktívak, hanem természetes ellenségeik is – a ragadozók. Ezért biztonsági intézkedéseket teszünk.

Meg kell vizsgálni a csirkeólban esett sérüléseket és a gyenge pontokat, amelyeken keresztül a ragadozók bejuthatnak: alagutak, repedések a falakon, megbízhatatlan ablakok. Ha találsz ilyet, akkor sürgős javításra van szükség!

Ellenőrizzük a karámot is – vannak-e lyukak? Vagy lehet, hogy már átjárót is ástak a kerítés alatt? Mellesleg, a rókák ügyesen ki tudják nyitni a bejáratok reteszeit, így mindig jól jön egy megbízható csavar!

Az egyik legelső cikkünkben részletesen írtunk arról, hogyan építsünk tökéletes és ragadozóktól biztonságos ólat a csirkéink számára. Tehát ha idén tavasszal a csirkeól újjáépítését tervezed, ideje felfrissíteni tudásodat.

Patkányok és egerek elleni védelem

A rágcsálók a ragadozókkal ellentétben nem okozhatnak testi károsodást a csirkékben és még kevésbé a felnőtt csirkékben, de betegségeket hordozhatnak, tojást lopnak, megeszik a csirketápot, és akár egy zsákot is átrághatnak, ha azt csirkeólban tárolják. A tavasz remek alkalom arra, hogy megszabadítsuk a csirkeólakat ettől a csapástól.

  • Ellenőrizd a takarmány tárolását: helyezd a zacskókat fém tartályokba, ahová a rágcsálók nem tudnak behatolni.
  • Tartsd tisztán a csirkeólt.
  • Szerelj be ultrahangos rágcsálóriasztókat. A modellek funkcióikban különböznek: a teljesítmény beállításának lehetősége, a lefedettség és időzített indítás. Mindegyik egyformán biztonságos a csirkék és az emberek számára. 1,5 m magasságban vannak felszerelve. Ne feledd, hogy fontos, hogy annyi készüléket helyezz el, amennyi szükséges a csirkeól teljes területének lefedéséhez.

Jó tavaszi munkát kívánunk a csirkeólban, hogy csirkék egészségesek és boldogok legyenek, és sok tojást tojjanak!

Annak érdekében, hogy elégedett legyél a tyúkok tojástermelékenységével, javasoljuk, hogy szerezz be nekik Purina® tojótakarmányt a Purina® takarmányüzletek valamelyikében.

A kiadványban szereplő minden személy és esemény kitalált, a kiadvány reklámcélokat szolgál.