8 mítosz a tyúkok gondozásáról

2022.11.15.

 

Sziasztok! Itt Zsuzsi és Laci Purinafalváról és a mindenféle baromfink! Ma arról beszélgetünk, hogy miért mítosz a tyúkok természetes takarmányozása, ha pedig a telketeken nincs elég hely, inkább ne vegyetek tyúkokat - tartsatok inkább fürjeket! Íme, alább 8 mítosz a tyúkokról és azok gondozásáról.

1. mítosz A tyúk ostoba állat

A tyúkok nyelvén megtanulni nem nehéz

 

 

Egyeltalán nem! A tyúkok egyeltalán nem ostobák, bár, azt esetleg lehet mondani, hogy öntörvényűek. Eltérően, például, a kutyától vagy lótól, melyek szót fogadnak az embernek, a tyúk úgy viselkedik, ahogy kedve tartja. Mindemelett a tyúkok tudnak számolni, megkülönböztetik a hangmagasságokat, ugyanabban a korban tanulnak meg enni, felismerik azokat, akik állandóan gondozzák őket. De ha nem sikerül egyetértésre jutni velük, valóban ostobáknak tűnhetnek.

2. mítosz A nagy tyúk nagy tojást tojik, a kis tyúk - kicsit

Ez részben igaz. Bizonyos mértékben a tojás mérete valóban függ a tyúk méretétől: a kis termetű állat fizikailag nem tudni egy nagy tojást. De a legfontosabb a tyúk fajtája és kora: minél idősebb a tyúk, annál nagyobb tojásokat tojik.

3. mítosz A tyúk nem eszik állat eredetű ételt

A tyúkoknak változatos táplálékra van szükségük. A minőségi teljesértékű takarmányban minden szükséges összetevő megtalálható

Ez nem igaz - a tyúkok mindenevők. A szabadban a tyúkok nagyon szívesen esznek:

  • Rovarokat,
  • Gilisztákat, hernyókat,
  • Bogyós gyümölcsöket,
  • Füveket, leveleket, virágokat,
  • Magvakat,
  • Gyümölcsöket, zöldségeket,
  • Halat, húst.

A kiegyensúlyozott étrendhez a tyúknak növényi és állati eredetű tápanyagokra, valamint táplálékkiegészítőkre egyaránt van szüksége.

Homok. A tyúkoknak nincs foga, ezért az ételt egészben nyelik le, amit aztán a zúzógyomorban kell összemorzsolniuk. Ezért a gabonával etetett tyúkoknak szoktak adni homokot vagy apró kavicsot. De ha kész takarmánykeveréket etettek, homokra nem lesz szükség: az összetevők már megfelelően aprók, segédeszközökre nem lesz szükség.

Darált osztrigaház, kréta: kalciumforrás, ami az erős tojáshéjakhoz kell.

Probiotikumok és prebiotikumok: olyan anyagok, melyek javítják az emésztést és támogatják az emésztőrendszer egészségét.

A tyúk emésztőrendszerében baktériumok milliói élnek, ezek alkotják a mikroflórát. Ezek közül a baktériumok közül egyesek hasznosak, mások - károsak.

Az emésztőrendszer megfelelő működése attól függ, mennyire haladja meg a hasznos baktériumok száma a károsokét. A probiotikumok és prebiotikumok segítenek fenntartani az optimális egyensúlyt.

A probiotikumok - kedvező hatású baktériumok: támogatják az emésztőrendszer egészséges mikrófloráját, gátolják a káros baktériumok szaporodását, ennek hatására a tyúkok egészsége sokrétűen javul. A prebiotikumok a szénhidrátok egy speciális formája, melyek a kedvező bélflóra táplálását biztosítják. Minél több prebiotikumot tartalmaz a takarmány, annál jobban érzik magukat a jótékony baktériumok.

Az adalékokra nincs szükség, ha tyúkok teljesértékű takarmányt kapnak: a minőségi takarmánykeverék megfelelő arányban tartalmaz kalciumot, pre- és probiotikumokat, maga a táp meg kellőképpen fel van aprítva ahhoz, hogy a tyúkoknak ne kelljen homokot adni az emésztés elősegítéséhez.

Egy szóval, teljesértékű takarmánykeverékkel - mint amilyen a Purina® tojótakarmány - sok töprengést spórolhattok meg arról, hogyan tegyétek változatossá és kiegyensúlyozottá a tyúkok étrendjét.

4. mítosz A tyúkokat lehet kezelni más állatok vagy ember számára készült gyógyszerekkel

Egyeltalán nem mindig, mi több - leggyakrabban nem. Habár nem sok, kifejezetten tyúkokra kifejlesztett állatorvosi készítmény létezik, ezek az egyéb szereknél előnyösebbek. Azonban végül mindig az állatorvos képzettsége a döntő - ha a tyúkok egészségével baj van, állatorvosi konzultációra mindenképpen szükség van.

5. mítosz A természetes gyógyszer mindig jobb a mesterségesnél

A legjobb eszközök a tyúkok egészségének ápolására - teljesértékű takarmány, megfelelő gondozás és - szükség esetén - állatorvosi készítményekkel való kezelés.

Sokan elutasítják a gyógyszereket, mivel azok „vegyszerek”. Az interneten gyakran lehet olvasni élősködők és fertőzések elleni házi módszerekről - adjunk tyúkoknak hagymát, fokhagymát, keverjünk almaecetet az itatókba. Egyes tapasztalt gazdák is használnak ilyen megoldásokat. Azonban a hagyma és fokhagyma olyan termények, melyeket csak nagyon óvatosan szabad etetni, az adagolás és a szakértői javaslatok pontos betartásával. Mi nem javasoljuk az ilyen óvintézkedéseket, mivel nem igazán megbízhatóak - hiszen csak a megfelelő gondozás és teljesértékű, minden szükséges ásványi és egyéb anyagot tartalmazó takarmány etetése teszi lehetővé, hogy elkerüljük a bajokat. Ha pedig mégis gond van, fontos, hogy időben keressük fel az állatorvos, hogy megfelelő intézkedéseket tudjunk tenni.

6. mítosz A teljesértékű takarmány mesterséges, a házi keverékek és ételmaradékok pedig természetesek

Ez teljesen hamis, méghozzá ezért:

Először is, a teljes mértékben természetes, házi élelmiszerekből álló, természeteshez közeli étrend gondolata távol áll a valóságtól. A teljesen természetes élelmiszerekkel való etetés házi körülmények között sem megoldható: ha ételmaradékokat etetünk a baromfinak, azok ipari körülmények között előállított élelmiszerekből származnak, a fűben és zöldségekben légköri szennyező anyagok, továbbá a mérgező és vegyi anyagoktól sem teljesen mentesek; az otthon készült gabonakeverék pedig műtrágyával és növényvédő szerrel kezet gabonából készül.

Másodszor pedig, a teljesértékű takarmányban nincs semmi olyan, amit mesterségesnek lehetne tekinteni. A nyersanyag, melyből a Purina® tojó teljesértékű takarmány készül, sokkal tisztább, mint a számunkra elérhető élelmiszer, mivel nagyon szigorú, többek között, ökológiai, követelményeknek kell megfelelnie, többszörös minőségi és biztonsági vizsgálatokon esik át. Ezért a minőségi takarmánykeverék etetése természetesebb, mint a házi keverékeké.

A minőségi teljesértékű takarmány megfelelő mennyiséget tartalmaz mind tápértékből, úgy minden fontos tápanyagból is ahhoz, hogy a baromfi a lehető legjobb formában legyen.

 

7. mítosz A teljesértékű takarmány túl száraz, ezért feltétlenül fel kell önteni forró vízzel

A takarmánykeveréket forró vízzel felönteni kifejezetten nem javasolt. A takarmány szárazon rendelkezik a megfelelő állaggal, megfelelően szívódik fel, mivel kifejezetten a szárazon bevitelre fejlesztették ki. Forrázás után a takarmány állaga kevésbé vonzó a baromfi számára, csibék számára pedig kifejezetten káros, mivel eltömődhet a begyük. Előfordult, hogy emiatt pusztultak el állatok.

8. mítosz Ha a telken nincs elég hely, a tyúkokat lehet ketrecben tartani

Ezt azzal szokták magyarázni, hogy a baromfitelepeken is így élnek a tyúkok. Valójában ez nagyon helytelen megközelítés. A ketreces tartás nem humánus. A tyúkoknak szüksége van egy tágas ólra és kifutóra, ahol mozoghatnak, csipegethetik a füvet, gilisztákat keresgélhetnek. A tojótyúkok meg tudnak élni ketrecben és lehet, hogy nem is lesznek betegek tőle, de ez az életmód nem komfortos számukra. Ketrec tartásban a szűk hely miatt a tyúkok hajlamosak elkapni egymástól a betegségeket ezért mindig kapnak antibiotikumot, ennek ellenére a tojáshéjon mindig marad sok baktérium, melyek miatt a tojást nem szabadan nyersen fogyasztani. És különben is - mindannyian ettünk bolti tojást és az ízével nem voltunk megelégedve - hiszen különben tartanánk-e házi tyúkokat?

Nincs elég hely? Tarts fürjet!

A fürj nagyszerű alternatívája a tyúknak.

 

Van olyan tojó madár a világon, mely természetes életmódjának nem mond ellent a ketreces tartás. Ez a házi fürj!

A fürj vadonélő elődjei mezőkön, réteken éltek, és a kalászosokban, sűrű fűben bújtak meg. A fürj nem szereti a tág tereket, pont ellenkezőleg - a sötét, szűk helyeket szereti. Ketrecben a fürj nagyszerűen érzi magát és tojik tojást. Ilyen körülményeket az ember is létre tud hozni számára - akár nyaralóban, akár családi házban, de még városi lakásban is. Igen, ez tényleg lehetséges! Pár friss fürjtojás naponta - hát nem nagyszerű?

A fürjtojás tulajdonságairól és arról, mi kell a fürjtartáshoz, következő cikkünkben számolunk be.

Ezek az aranyos madarak a jókedv állandó forrása a gazdáik számára.