Üdvözlünk mindenkit, itt a Purinafalvai család!

2022.06.01.

Amikor azt mondjuk, hogy „család”, az állatainkra is gondolunk – elvégre velünk élnek, és segítenek boldogulni. Az állatok gondozása sokat segít akkor is, ha gyerekeid vannak. Ebben a cikkben arról fogunk beszélni, hogy ez miért is van így, és adunk néhány tippet arra vonatkozóan is, hogyan tanítsuk meg a gyerekeket, hogy segítsenek a házimunkában és az állatok nevelésében.

 

Hogyan segíthetnek az állatok a gyerekekkel?

El sem tudjuk képzelni az életünket állatok nélkül. Amikor elhatároztuk, hogy elhagyjuk a várost, már volt macskánk, és miután kiköltöztünk falura, kutyát is kaptunk – nem is az igazi a falusi ház kutya nélkül, ugye? Nos, ekkor jelentek meg a csirkék az életünkben, és egy teljesen új fejezet kezdődött. A csirkék gyermekeink szeme előtt nőttek fel, tojtak tojásokat, új fiókákat költöttek ki... Gyermekeink a csirkék mellett nőttek fel, és most már megértik egymást, és tökéletesen kijönnek egymással.

 

Íme, mit mondanak a pszichológusok az állatok gyerekekre gyakorolt hatásáról.

 

Fizikai fejlődés. Az állatokkal való kommunikáció és gondozásuk elsősorban aktív elfoglaltságot ad és a finommotorikát fejleszti. Az állatokat gondozó gyerekek többet mozognak és ritkábban betegszenek meg. Soha nem akadályoztuk lányainkat és fiainkat a csirkékkel való kommunikációban – éppen ellenkezőleg, ennek köszönhetően megtanultak maguk is boldogulni.

A gyerekek boldogan és egészségesen nőnek fel, ha csirkék közelében vannak.

Figyelem és kíváncsiság. A gyerekek szívesen figyelik a csirkék és más állatok viselkedését, memorizálják szokásaikat és megértik viselkedésmintáikat. Ez fejleszti kíváncsiságukat az élőlények és általában a világ iránt.

Az érzelmi intelligencia fejlesztése. Ha egy állatot néz, a gyermek megtanulja jobban felismerni az érzelmeket – legyen az félelem vagy érdeklődés, idegesség vagy öröm. Ez segít jobban megérteni saját érzéseit, gazdagabbá teszi érzelmi életét.

Kommunikációs képességek. Az állatokkal való kommunikáció során a gyermek megtanulja megérteni a többi embert, odafigyelni mások szükségleteire. A vizsgálatok azt mutatják, hogy azok a gyerekek, akiknek van otthon háziállata vagy madara, figyelmesebbek lesznek, és kevesebb kommunikációs problémájuk lesz.

Felelősség. Az állatok mellett felnövő gyerekek különféle napi feladatokat vállalnak, és megtanulják azokat elvégezni. Eleinte a feladatok egyszerűek, de idővel bonyolultabbá válnak, és ennek eredményeként a gyermek serdülőkorára tökéletesen megbirkózik a háztartási kötelezettségekkel, szülők nélkül is.

Segítség a tanulmányokhoz. A pszichológusok azt javasolják: ha gyermeked félénk az iskolában, először hagyd, hogy állatok jelenlétében gyakorolja a felelést vagy az olvasást. Ez a tanács 100%-ban bevált nekünk is: mielőtt folyékonyan beszélt volna angolul, a legidősebb lányunk, Luca úgy tanulta meg a helyes kiejtést, hogy... az udvaron lévő csirkékhez beszélt!

Oktatás. A tanárok azt tanácsolják, hogy az állatok napi gondozásába vegyük be az oktatás elemeit is. Megnéztük: működik. Kisebb gyermekeink a tyúkólban tojásszámlálással tanultak számolni, és a fiókák kikelésének napjára várva tanulták meg a naptár használatát.

 

A csirkegondozás mókás és produktív.

Kedvesség és gondos hozzáállás az élőlényekhez. Amikor állatokkal és madarakkal kommunikál, a gyerek elkezdi megérteni, mi fájdalmas vagy kellemetlen számukra, megtanulja, hogy mi a helyes és mi a helytelen. Mindez figyelmesebbé és kedvesebbé teszi a gyerekeket.

 

Hogyan segíthetnek a gyerekek a csirkékkel?

Tehát az állatoknak látható nevelő hatása van. És csirkéknek is. Nagyon társaságkedvelőek és intelligensek, összetett viselkedésük van, amit szórakoztató nézni. Ezen kívül a fiúk és a lányok már kiskoruktól részt vehetnek a csirkék gondozásában.

5-6 éves korukban a gyerekekre már a következő feladatok is rábízhatók:

·        Tojások begyűjtése.

·        Itatók kimosása és friss víz adagolása.

·        Tápok és „jutalomfalatok” adagolása a csirkéknek.

·        A táp beleöntése az etetőtálakba. A lényeg az, hogy mindent előre előkészítsenek. Például a kedvenc Purina® tojótakarmányunkat 5, 10 és 20kg-os kiszerelésben árusítjuk – ez könnyedén elbírható egy felnőtt számára, de nehéz a gyermekek számára. Csak tegyünk egy kis mennyiségű takarmányt egy kis zacskóba, és hagyjuk, hogy a gyerekek kivigyék, amikor elmennek megetetni a csirkéket!

·        Szerepvállalás a csirkeól kitakarításában a felnőttekkel és az idősebb testvérekkel együtt.

12 éves koruktól kezdve a gyerekek már összetettebb feladatok elvégzésében is segédkezhetnek:

·        A csirkeól takarítása és fertőtlenítése.

·        A csirkeól megjavítása.

·        Asszisztálni az állatorvosnál a csirkék oltása közben.

Hogyan vonhatjuk be a gyerekeket az állatok gondozásába

Ha állatok vannak a házban, az nem garantálja, hogy a gyerekek szeretni fogják őket, és megtanulnak gondoskodni róluk. Az ilyen hozzáálláson kifejezetten sokat kell dolgozni.

Amikor a gyerekeink kicsik voltak, mindig elmagyaráztuk nekik, hogy a csirke egy élőlény. Enni, inni akar, az ember képes bántani – akár szándékosan is. A madár gondozásra szorul, és szenvedni fog, ha például nem etették meg, vagy nem öntöttek vizet az itatójába.

Mint minden élőlény, előfordulhat, hogy a csirkének éppen nincs kedve kommunikálni, vagy rosszul érzi magát. Ebben az időszakban jobb, ha nem zavarjuk.

Nagyon fontos elmagyarázni a gyerekeknek, hogy vedlés közben nem jó megérinteni a madarakat vagy a csibéket keltető tyúkot. Ez nemcsak magát a csirkét zavarja, hanem fájdalmasat is csíphet, ami felzaklatja a gyermeket.

Azon fiúk és lányok számára, akik most kezdik a baromfigondozást, hasznos feladatlistákat készíteni. Tudassuk a gyerekekkel, mit kell tenniük az egyes szakaszokban: hol tárolják a takarmányt, hol szerezzenek tiszta vizet, melyik edénybe helyezzék a csirkeólban összegyűjtött tojásokat. Végezzük el többször a teljes feladatsort együtt a gyermekekkel, hogy önbizalmat nyerjenek.

Idővel a gyerekek önállóan kezdenek új feladatokat elsajátítani, sőt később – maguktól is látni fogják, mit kell tenniük. De az első lépésnél nagyon fontos a segítséged.

Fontos, hogy az állatgondozást beépítsük a napi teendők közé: például keljünk fel 20 perccel korábban, hogy a gyereknek legyen ideje elmenni a tyúkólba a reggelihez való tojásért, vagy megetetni a macskát.

Feltétlenül tanítsuk meg a gyermekeket a szükséges óvintézkedésekre, amikor csirkékkel foglalkoznak.

Óvintézkedések gyermekek számára a csirkeólban

·        Ne menjenek este a csirkeólba – a csirkék korán lefekszenek, ne zavarják őket.

·        A csirkeól után feltétlenül mossanak kezet.

·        Ne érintsék meg a vedlő csirkéket – ez kellemetlen számukra, és fájdalmat okozhat nekik, a madarak ebben az időszakban nagyon érzékenyek.

·        Ne közelítse meg a tojáson kotló tyúkot.

·        Rendszeresen hajtsa végre a bőr- és bélparaziták megelőzésére irányuló óvintézkedéseket.

·        Ha a csirkék betegek vagy parazitákkal fertőzöttek, jobb, ha a gyerekek nem mennek a csirkeólba, amíg a madarak meg nem gyógyulnak.

 

Paraziták megelőzése csirkékben

Az egyik legelső cikkben írtunk a csirkék bőrparazitáinak megelőzéséről, most pedig a bélparazitákról lesz szó részletesebben.

•      Ha a csirkék egészségesek és nincsenek bennük paraziták, a betegség megelőzhető. Barátaink egy része népi gyógymódokat használ, például fokhagymát, almaecetet, de ahogy egy korábbi cikkünkben írtuk, a fokhagyma és a hagyma olyan termékek, amelyeket rendkívül körültekintően, a szakemberek pontos ajánlása szerint kell beadni és adagolni. Személy szerint nem ajánljuk ezt a fajta megelőzést, mert nem túl megbízható – elvégre csak a megfelelő gondozás és a jó minőségű, minden szükséges ásványi anyagot és anyagot tartalmazó táplálékkal való etetés segít elkerülni a problémákat.

 

A bélparaziták jelei és kezelése

-      Fontos megérteni: már késő megelőző intézkedéseket tenni, ha a csirkék már megfertőződtek. Ebben az esetben állatorvos segítségére lesz szükségünk.

-      Először is, nehéz lehet megérteni, hogy a csirkékben milyen paraziták lehetnek, de ettől függ, melyik szert választjuk: nincs univerzális féreghajtó csirkék számára.

-      Másodszor, a csirke mással is megbetegedhetett, például valamilyen fertőző betegségben. És fontos, hogy ezt mielőbb kezeljük.

-      Pontosan csak állatorvos állapítja meg és írja elő a kezelést, a gazdik csak gyaníthatják, hogy a csirke megfertőződött.

A következő jelek megalapozhatják a paraziták általi fertőzésének gyanúját.

-      Súlycsökkenés fokozott étvágy mellett

-      Sápadtság és „fülbevalók”

-      Gyakori hasmenés, súlyos esetekben habos széklet

-      A széklet zöldes vagy sárgás színű

-      Alacsony aktivitás, letargia

-      A csirkék és a fiatal csirkék növekedése lelassul

-      Görcsök, bénulás

Ha a csirkék szemmel láthatóan betegek, meséld el a gyerekeknek, hogy mi történik. Magyarázza el, hogy amíg a madarak meg nem gyógyulnak, csak felnőttek léphetnek be a csirkeólba.

Fontos, hogy erről nagyon finoman, a gyermek megijesztése nélkül beszéljünk, nehogy félelmek alakuljanak ki benne.

Amikor a csirkék először súlyosan megbetegedtek, Luca lányunk még csak 7 éves volt. Természetesen azonnal megtiltottuk neki, hogy a tyúkólba menjen. De elkövettünk egy hibát: attól tartva, hogy a lány nem hallgat ránk, nagyon megijesztettük egy történettel a csirkék betegségeiről és arról, hogy átterjednek az emberekre. Ezek után Luca sokáig nem akart a csirkékhez menni, még akkor sem, amikor azok már felépültek.

Idővel minden visszaállt a régi kerékvágásba, de életünk végéig emlékezünk rá: az óvatos előadásmód a lényeg. Hiszen a család nem csak szerettei egészségével törődik, hanem érzéseikkel is. Kiderült, hogy egyáltalán nem nehéz megtalálni a megfelelő szavakat, a lényeg az, hogy megértsd, hogy ez mennyire fontos.

A csirkék szeretete: filmek és könyvek

A csirkékről szóló jó könyvek olvasása kellemes és összetartó családi tevékenység.

Egy közhelynek tűnő felfedezés: a szeretet és az érdeklődés a legfontosabb dolgok. Nem számít, mit mondasz, a gyerek csak akkor fog gondoskodni a csirkékről, ha őszintén érdeklődik irántuk és szereti őket. A jó filmek és könyvek sokat segíthenek ebben.

 

Történetek és mesék csirkékről

Az állatokat az irodalom nem mindig ábrázolja valósághűen. A népmesékben és a mesékben az embereket állatokként megszemélyesítve ábrázolják, ezeknek a műveknek a célja az erkölcsi nevelés, nem a természetismeret. De vannak mesék és történetek, amelyekből tényleg sokat lehet tanulni a csirkéről és a csibékről. Három ilyen mesét és egy novellát választottunk ki. A szövegek a kisiskolások számára relevánsak lesznek.

 

 

Alexander Weitz: Justina és a fehér tarajos

Mese egy Justina nevű lányról és szeretett kis fehér tyúkjáról, aki eltévedt más csirkéktől, eltévedt az erdőben és kalandok sora után tért haza. Nagyon valósághű leírása egy csirkeól életének!

 

 

Friedrich Wolf: A tojótyúkról – A bajkeverő és az ösztön szava

Ez egy nagyon komoly tündérmese arról, hogy a csirkéknek milyen fontos a tojásrakás és a fiókák kikeltetése, mert ez a természetes ösztönük, és az embereknek jóra kell használniuk. Ezenkívül információt tartalmaz a különböző csirkefajtákról.

 

 

Antonyi Pogorelszki – A fekete tyúk, avagy Földalatt lakói

Egy XIX. századi orosz író meséje Aljosáról, egy fiúról, aki egyszer megmentett egy fekete csirkét, és cserébe találkozott a Földalatt királyságának lakóival, akiknek a minisztere egy csirke volt.

Csirkék a rajzfilmekben

A komolyabb állatokról szóló könyvek mellett nem bánjuk, ha valami szórakoztatót nézünk, például rajzfilmeket. Megtekintése után nagyon hasznos lehet megbeszélni a gyerekekkel, hogy ez a rajzfilm hasonló-e ahhoz, amit a tyúkólban a valóságban megfigyelnek, vagy sem. Ez a kritikai gondolkodás kiváló tréningje, amely segít a gyerekeknek megtanulni, hogy ne mások szavaira hagyatkozzanak, hanem saját tapasztalataikra.

 

 

Csibefutam (2000, USA)

Tepsiné farmján a csirkék gondok között élnek. Mindegyikük számára bármelyik, még a legszebb reggel lehet az utolsó is: egy szempillantás alatt belekerülhetnek a levesbe. Menekülni? De hogyan? Ám egy nap egy vidám amerikai Rocky kakas megjelenik a farmon…

 

 

Lifi, a bátor (2011, Dél-Korea)

A nyughatatlan csirke Lifi otthagyja nyugodt, kényelmes életét egy baromfitelepen, és elmegy az erdőbe, hogy szórakoztató és veszélyes kalandokba keveredjen.

 

 

Csiki Csirke (2005, USA)

Csiki Csirke boldogan élt szülővárosában, New Oakban, mígnem a fejére nem szakadt az ég – legalábbis neki így tűnt. Csiki pánikba esett, de senki sem hitt neki, és átgondolva a dolgokat úgy döntött, hogy csak egy makk találta fejbe. Mindenki rajta nevetett, de hirtelen kiderült, hogy New Oakot valójában idegenek támadták meg…

 

 

 

Összefoglalva… Igaz, hogy a csirkék örömforrást is jelentenek életünkben, és a gyerekek szívesen vigyáznak rájuk, családi fotóalbumainkban rengeteg vicces fotó és videó található róluk. Biztosak vagyunk abban, hogy ha csirkét tartasz, akkor neked is van mit megosztanod.

És hogy a csirkék mindig egészségesek legyenek és örömet okozzanak, gondoskodjunk megfelelő táplálkozásukról is! Etesd őket Purina® tojótakarmánnyal, amelyet megvásárolhatsz valamelyik Purina® takarmányboltban.

A kiadványban szereplő minden szereplő és esemény kitalált, a kiadvány reklámcélokat szolgál.