Minden, amit tudni érdemes a tojótyúkok egészségéről

 

Ismét itt vagyunk és ma a tyúkok egészségéről fogunk szót ejteni. A tapasztalt gazdák tudják, hogy a tyúkok tudnak meglepetéssel szolgálni. Ez azonban nem mindig örömteli – néha aggodalomra ad okot. Ez természetes, amikor ismeretlen helyzettel állunk szemben: lehet, hogy teljesen ártalmatlan a dolog, de akár figyelmeztető jel is lehet, melyet jobb nem figyelmen kívül hagyni.

 

Furcsa tojások

A kezdő gazdákat gyakran nyugtalanítja, ha szokatlan kinézetű tojásokra bukkannak. Rögtön két kérdés is felmerül: vajon az ilyen tojások ehetőek és a külső megjelenésük arra utalhat, hogy valami nagyon nincs rendben a tyúkkal?

Egyszer mi is így jártunk: falusi életünk első évében a fiatal csirkék egyszerre több furcsa tojást tojtak. Rögtön feltettük magunknak a kérdést: vajon mi lehet a probléma? A szokatlan tojás valójában bármelyik tyúktól származhat, és ez lehet csupán véletlen, de akár komoly problémát is jelezhet. Vegyük sorra a tojásokkal kapcsolatos leggyakoribb furcsaságokat.

 

Héj nélküli tojás

Az ilyen tojást szilárd héj nélküli tojásnak is nevezhetjük. Nem ehető, hiszen nem veszi körbe héj, amely megvédené a tojás belső részét a baktériumoktól. A tojást körülvevő hártya nem nyújt védelmet a mikrobákkal szemben.

Számos oka lehet annak, hogy ilyen lesz a tojás. Lássuk a leggyakoribbakat:

- Fiatal csirke. Nagyon fiatal csirkéknél előfordulhat, hogy héj nélküli tojást tojnak, mivel a szervezetük még nem áll teljesen készen a tojásrakásra – előző cikkünkben részleteztük, hogy ez milyen összetett folyamat valójában.

- Idős tyúk. Idős tyúkok is tojhatnak szilárd héj nélküli tojást. Szaporítószervük már elöregedett és hamarosan abba is marad a tojásrakás.

- Közelgő vedlés. A vedlés közeledtével a tyúkok szaporítórendszere is megszakításokkal működik, pihenésre van szüksége. Ilyenkor hagyjuk a tyúkokat pihenni.

- Alacsony tápanyagtartalmú takarmány. A héj nélküli tojásokat a kalcium- vagy a D-vitamin-hiány is eredményezheti, például, ha a tyúkok olyan alacsony tápanyagtartalmú takarmányt kapnak, melyből ezek az elemek hiányoznak. A baromfik étrendjébe iktasson be mészkövet vagy zúzott kagylóhéjat, amely kiváló kalcium- és D-vitamin-forrás (csakúgy, mint a halolaj, a tejtermékek, a széna és az élesztő). Vagy pedig válassza a legegyszerűbb és leghatékonyabb megoldást: térjen át a tojótyúkok számára kifejlesztett teljes értékű takarmányokra, mint például a Purina® tojó takarmány.

- Nyári hőség. Nyáron is találkozhatunk héj nélküli tojásokkal. Ekkor a tyúkok egyrészt gyakran tojnak, másrészt pedig a nagy meleg miatt nincs étvágyuk, ezért kalciumhiány alakul ki. A tyúkólakról szóló cikkünkben olvashat arról, hogy a hőségben hogyan gondoskodhat megfelelően a tojótyúkokról, hogy könnyebben elviseljék a magas hőmérsékletet.

- Túl sok csemege. A szilárd héj hiányát a túl sok csemege is okozhatja. A tyúkok örömmel fogyasztják ezeket az ízletes, ugyanakkor alacsony tápanyagtartalmú termékeket, közben pedig kevesebb teljes értékű takarmányt esznek, így szervezetük nem jut elegendő tápanyaghoz. Csökkentse a „nyalánkságok” mennyiségét: hagyja, hogy az aktív tojók inkább a megfelelő takarmányból származó kalóriát hasznosítsák. Ne feledkezzen meg a már sokat emlegetett 90/10-es szabály alkalmazásáról!

- Stressz. Stresszhelyzetben előfordulhat, hogy a tyúk még azelőtt megtojja a tojást, hogy az teljesen kifejlődne. Ez általában akkor történik, ha valamilyen ragadozó ólálkodik a közelben. A ragadozók általában éjszaka támadnak, amikor is a tojáshéj képződik. A stressz miatt a szervezet működési zavara lép fel, és ennek következtében a tojás formája megváltozhat. A tyúkólakról szóló cikkünkben már szót ejtettünk a ragadozókkal szembeni védelemről.

- Betegségek. Ha a tyúkok egymást követő több napon vagy rendszeresen héj nélküli tojást tojnak, vegye őket jobban szemügyre: mindannyian egészségesek? Egészségügyi probléma esetén forduljon állatorvoshoz – kezelésre vagy az ól fertőtlenítésére lehet szükség.

- Kalciumlerakódás. Néhány tojás héján lerakódott kalcium figyelhető meg, melynek hatására felszínük egyenetlen és durva tapintású. Az ilyen tojások teljesen rendben vannak, a külsejüket leszámítva – fogyasztásra alkalmasak. A furcsa külső megjelenés azonban valami rendellenességet jelezhet a tyúknál.

- A tojónál fennálló genetikai probléma. Az ilyen tyúkok nem igényelnek speciális gondoskodást, csak győződjön meg arról, hogy nem keltet a tojásaikból, mivel a csibék betegek lehetnek.

- Kimerült szaporítórendszer. Ez gyakori jelenség vedlés előtt, valamint idős, illetve túlságosan aktívan tojó tyúkoknál. Egy idő után az ilyen egyedeknél természetes úton abbamarad a tojásrakás, a szervezetük pihen, majd a regenerálódást követően ismét beindul a tojástermelés.

 

Apró, kissé deformált vagy színhiányos tojások

Amikor még csak épphogy elkezdtünk tyúkokat tartani, azt gondoltuk, hogy a boltiakhoz hasonló, egyforma tojásokat kapunk majd. Azonban amikor elkezdődött a tojásrakás, meglepődve láttuk, hogy a tojások egyáltalán nem ugyanolyanok. Vannak köztük világosabbak és sötétebbek, kisebbek és nagyobbak, illetve kissé deformáltak is.

 

Valójában ez teljesen normális: ha a héjukon nincs sérülés, akkor fogyasztásra alkalmasak.

Az ilyen tojások többnyire nagyon fiatal csirkéknél fordulnak elő, melyeknél a hormonháztartás még nem teljesen stabilan működik, vagy pedig idősebb egyedeknél, melyek szaporítószerve elöregedett és hamarosan egyáltalán nem fognak már tojást rakni.

 

Ilyen esetben hogyan segíthet? Adjon neki több kalciumot: váltson olyan, tojók számára kifejlesztett teljes értékű takarmányra – mint például a Purina® tojó takarmány –, amely elegendő kalciumot tartalmaz. Ha pedig a tyúk már ilyet kap, akkor csökkentse a csemegék és a gabonakeverékek mennyiségét: az étrend legalább 90%-ban takarmányból álljon.

 

Fontos: a repedezett héjú tojást ki kell dobni, hiszen baktériummal fertőzött lehet.

 

Sárgája nélküli tojás

Ez általában nagyon kicsi, törpetojás. Ekkor a petesejt még éretlen vagy egyáltalán nincs is. Az ilyen tojás nem betegséget jelez: általában nagyon fiatal, még nem teljesen kifejlett csirkék vagy a tojásrakást hamarosan abbahagyó idősebb tyúkok raknak ilyen tojást. Ezeket a tojásokat inkább ne fogyasszuk el.

 

Tojás két sárgájával

 

 

Ez teljesen normális: csupán annyi történt, hogy két petesejt egyszerre érett meg. Bátran fogyasszuk el az ilyen tojásokat: a tojás és a tyúk is teljesen egészséges.

 

Tojás a tojásban

Nem mindennapi jelenség, de valójában nem veszélyes. Stressz hatására a már kifejlődött tojás még a petevezetékben marad, ahol „találkozik” a következő sárgájával. A tojás köré újabb albumin, szubkortikális héj, valamint (az új sárgáját is körbevéve) új mészhéj kerül. Ez nagyon ritka jelenség, mi is csak egyszer láttunk ilyet.

 

Vér vagy szövetdarabok a tojásban

Nem ritka, hogy a tojásba vér és szövetdarabok kerülnek. Ez többnyire barna tojást rakó, tarka tyúkoknál fordul elő.

Ez nem veszélyes: ha csupán kevés vér és szövetdarab található bennük, az ilyen tojások fogyasztásra alkalmasak. Ha sok a vér, az alábbi problémák állhatnak fenn:

 

- Helytelen táplálkozás: A- és K-vitamin-hiány, valamint túl sok lucernát tartalmazó étrend. Az ilyen probléma elkerülhető, ha Purina® tojó takarmánnyal eteti a tyúkokat.

- Penészgomba a takarmányban: gondoskodjon a takarmány megfelelő tárolásáról és ellenőrizze a frissességét.

- A tyúkól lámpája nem kapcsol le éjszakára: emiatt a tojótyúkok nem tudják teljesen kipihenni magukat, ami a véredények sérülését eredményezi.

- Stressz: a riadt tyúkok elkezdenek tojni, ami szintén a véredények repedését okozhatja.

- Betegségek: ellenőrizni kell a tyúk általános egészségi állapotát, és szükség esetén állatorvos tanácsát kell kérni.

 

Nagymértékben deformált tojás bordázott héjjal

Ha rendszeresen találunk ilyen tojást, az a fertőző bronchitis egyik tünete lehet. A betegség másodlagos kitörésének elkerülése érdekében az alábbiakat kell tennie:

 

● Be kell oltani a tyúkokat

 

● Fertőtleníteni kell a tyúkólat

 

● Nagyobb teret kell biztosítani az egyes egyedek számára

 

● Biztosítani kell a tyúkólban a friss levegő beáramlását

 

„Üveges” végű tojás

A tojáshéj egyes részei sérülékenyek és nagyon könnyen törnek. Ez fertőző betegségre, mikoplazmózisra utal. A kórokozó a tyúk egész élete során a szervezetben marad. Ha már „üveges” végű tojásokat rak, akkor az egyetlen megoldás az, ha kivesszük az állományból. A többi állatot pedig be kell oltani, ha erre még nem került sor.

 

A tyúk egészséges?

 

Ha korábban még soha nem tartott tyúkokat, akkor először nehezen tudja majd megkülönböztetni az egészségeseket a betegektől. Íme néhány jel, amelyre figyelve el tudja dönteni, hogy „fújjon-e riadót”.

 

- Szem. A tyúk szeme rendszerint tiszta (nem váladékozik), csillogó és teljesen nyitva van.

 

- Torok- és füllebenyek. Az egészséges tyúkok lebenyei tömörek és elasztikusak. Színüket tekintve tojásrakás idején vörösek, vedléskor pedig halvány rózsaszínűek. A száraz, ráncos vagy hámló taraj betegségre utal.

 

- Golyva. Evés előtt rendszerint üres, utána pedig mérsékelten telítődik. Azonban, ha a tyúk még nem evett és a golyva tele van, az elzáródást jelez. Fecskendő segítségével itassa meg az állatot és forduljon állatorvoshoz.

 

- Mellcsonti taréj (szegycsont). Egészséges egyednél az izmok rátapadnak, mintegy elrejtve a szegycsontot. Ha előredomborodik, akkor az állat kimerült: alultáplált vagy beteg.

 

- Gyomor. A tyúk gyomra puha, de nem puffadt. A kemény, puffadt gyomor a petével összefüggő hashártyagyulladás, illetve a petevezeték gyulladásának jele, a nagyon puha ugyanakkor vízkórra (hasvízkórra) utal.

 

- Kloáka. Egészséges tyúkoknál a kloáka és a körülötte lévő tollazat tiszta. Ha ürülék látható ezen a területen vagy a tollak egymáshoz tapadnak, az gyomorproblémát jelent.

 

- Tollazat. Ha nincs vedlési időszak, a tyúk tollazata rendszerint fényes és tömött. Kopasz foltok akkor jelennek meg, ha a szervezete nem jut elég fehérjéhez vagy élősködők esetén. Váltson teljes értékű takarmányra, például a Purina® tojó takarmányra, biztosítson a tyúkoknak porfürdőt (erről már szót ejtettünk a tyúkólakról szóló cikkünkben), fertőtlenítse az ólat, és tollazatuk hamarosan ismét teljes pompájában tündököl majd.

 

- Láb. A tyúk lába rendszerint tiszta és sima. Az irritáció, a hámlás és a pikkelyes bőr a kullancsfertőzés jelei. Speciális szerekkel kell kezelni, az ismételt fertőzés elkerülése érdekében pedig fertőtleníteni kell a tyúkólat.

 

- Ürülék. Az egészséges tyúkok ürüléke kétféle lehet: a) világos színű és kemény, fehér bevonattal, és b) lágy és sötét. A vért vagy váladékot tartalmazó híg ürülék betegséget jelez.

 

- Viselkedés. Az egészséges tyúkok igen aktívak, nem ülnek egyhelyben és örömmel fogadják a csemegét. Ha mozgásuk lassú, tollazatuk borzas és elutasítják a csemegét, akkor nem érzik jól magukat.

Fontos: ha legalább egy beteg egyedet találunk a tyúkólban, el kell különíteni a többi tyúktól. Mindenképpen forduljon állatorvoshoz: ez fertőző betegség is lehet.

Ha bebizonyosodik, hogy fertőző betegséggel van dolgunk, akkor gondoskodni kell a tyúkól teljes fertőtlenítéséről (erről már szót ejtettünk a tyúkólakról szóló cikkünkben).

 

Tyúkbetegségek és oltások

 

A tyúkokat is legalább annyi betegség támadhatja meg, mint az embereket, és azok is igen sokfélék lehetnek: a rossz közérzettől kezdve a súlyos megbetegedésekig, a gyakori betegségektől kezdve az egészen ritka esetekig. Az emberi betegségekhez hasonlóan a legsúlyosabb fertőzések ellen létezik már oltás. Nézzük meg a betegségek listáját a kapcsolódó oltások beadási idejével.

 

Marek-betegség: egynapos korban. Az oltóanyag befecskendezése a keltetőben történik.

Csirkék fertőző bronchitise és Newcastle-betegség: egynapos korban. A baromfikat a keltetőben vagy az ólba történő telepítéskor oltják (durva cseppes spray-vel).

Gumboro-betegség (fertőző burzitisz): a baromfikat 20-25 napos korban itatják az oltóanyaggal.

Csirkék fertőző bronchitise: az oltásra 3-4, valamint 6-8 hetes korban kerül sor. Az oltóanyag szemcsepp formájában vagy permetezéssel (spray-vel vagy aeroszollal) alkalmazható.

Newcastle-betegség: az oltásra 3-4, valamint 6-8 hetes korban kerül sor. Az oltóanyag szemcsepp formájában vagy permetezéssel (durva cseppes spray-vel) alkalmazható.

Pneumovírus: az oltásra 5-8 hetes korban kerül sor. Az oltóanyag szemcsepp formájában vagy permetezéssel (spray-vel vagy aeroszollal) alkalmazható.

Fertőző encephalomyelitis: a tyúkokat a tojásrakás előtt 3-4 héttel, vagyis 8-10 hetesen itatják az oltóanyaggal.

Tojáshéjképződési zavar: az oltóanyag befecskendezése 12-14 hetes korban történik.

 

A legtöbb oltóanyag beadható itatással, ivóvízben oldva. Ahhoz, hogy a tyúkok többet igyanak és megkapják az oltóanyagot, az alkalmazás előtt 1-2 órával már ne itassuk őket, hogy szomjasak legyenek. Ezt önállóan is elvégezhetjük, természetesen miután egyeztettünk baromfikkal foglalkozó állatorvossal.

A baromfik oltásánál fontos, hogy ügyeljük arra, hogy a fertőző bronchitis és a Newcastle-betegség elleni oltás között el kell telnie legalább 2 hétnek. Kizárólag azon oltóanyagok alkalmazhatók együttesen, melyek esetében ez bizonyítottan lehetséges; a baromfikkal foglalkozó állatorvos is tájékoztatja majd erről.

A kiadványban kitalált karakterek és események szerepelnek, a kiadvány reklámcéllal készült.