Minden, amit tudni érdemes a házi tojásokról

A Purinafalván élő Laci és Zsuzsi, a világ legelégedettebb tyúkjainak tulajdonosai ismét üdvözlik Önt. Ezúttal a tojásokról lesz szó – mennyi tojást rak egy tojótyúk és vajon mi határozza meg a tojás tápértékét. Eláruljuk, miért érdemes a bolti helyett a házi tojásokat választani, valamint hogy melyek azok az ételek, amelyek teljes biztonsággal csak házi tojásból készíthetők el. Tartunk egy rövid biológiaórát is – hogyan fejlődik ki a tojás, és miért kezdenek a tyúkok kevesebb tojást rakni, illetve miért hagyják abba teljesen.

Miért jobbak a házi tojások a boltokban kaphatóknál?

Néha az igazság csak tapasztalás útján ismerhető meg. Az ilyen esetekhez tartozik az alábbi kérdésre adott válasz is: mi van a házi tojásban, ami nincs a boltiban? Ezt nagyon nehéz olyasvalakinek elmagyarázni, aki egész életében megelégedett a bolti termékekkel és soha nem próbálta a házi tojást. De amint megkóstolja, minden világossá válik. A házi és a boltban kapható tojásoknak teljesen más az íze: a bolti termékeké inkább semleges, jellegtelen, a házi tojásoké viszont gazdag és telt.

Házi tojásból készült ételek

Van egy racionálisabb érvünk is: csak a házi tojások fogyaszthatók hőkezelés nélkül. Végül is a saját tyúkjait ismeri, odafigyel az egészségükre és biztosan tudja, hogy nincs fertőző betegségük.

Milyen ételt készíthet házi tojásból?

Házi tojásból összeüthetünk lágy omlettet, puha, kevésbé átsült belső résszel. Ez nagyon egészséges a gyomornak, úgyhogy gyermekek is fogyaszthatják.

Bátran főzhetünk lágytojást, akár zacskóban is, készíthetünk tejturmixot friss tojással, valamint fantasztikus krémeket házi tortákhoz és süteményekhez. Megosztjuk Önnel kedvenc vajaskrémes-piskóta receptünket. A legideálisabb, ha házi vajat használ hozzá – amennyiben van rá lehetősége. A piskótához természetesen házi tojást használunk, attól olyan fenséges!

Egyszerű piskótatorta

Hozzávalók a piskótához:

● 3 tojás

● 0,5 bögre cukor

● 2/3 bögre liszt

● 1 csipet só

● 1 csipet vanília

● 1 tk. sütőpor (opcionális)

Válasszuk szét a tojásokat, majd külön-külön verjük fel a fehérjét és a sárgáját: a fehérjét a cukor felével, a sóval és a vaníliával egészen addig, amíg tömör habot kapunk, a sárgáját pedig a cukor másik felével addig, amíg kissé kifehéredik. Keverjük össze, majd adjuk hozzá az átszitált lisztet és a sütőport. A sütéshez sütőpapírral kibélelt csatos tortaformát használjunk. A tésztát tegyük 170 °C-ra előmelegített sütőbe, majd süssük készre. Az első 20-25 percben ne nyissuk ki a sütő ajtaját, mivel a piskóta összeesik. A kész piskótát hűtsük hűtőszekrényben 3-4 órát. Amíg a piskóta hűl, elkészítjük a krémet.

Hozzávalók a krémhez:

● 500 g vaj

● 7 tojás

● 360 g cukor

● Egy késhegynyi citromsav

● Vanília vagy vaníliás cukor, ízlés szerint

Válasszuk szét a tojásokat. Vízfürdőben vagy mikrohullámú sütőben melegítsük lágyra a vajat. Kezdjük el felverni a tojássárgáját, és egészen addig folytassuk, amíg kissé habos lesz és kifehéredik.

A fehérjéhez adjunk citromsavat és verjük fel külön; egészen addig folytassuk, amíg kemény nem lesz. Miközben folytatjuk a keverést, hozzáadjuk a fehérjéhez a megpuhított vajat, majd fokozatosan hozzáöntjük a vaníliával elkevert cukrot, valamint a tojássárgáját.

Amikor a krém homogén és csomómentes lesz, tegyük fél órára a hűtőszekrénybe és hagyjuk lehűlni.

A kihűlt piskótát 2-3 részre vágjuk és leöntjük savanyú lekvárból (például ribizliből) készült öntettel. Ha nyáron készítjük a tortát, kenjünk a piskótára friss, cukrozott bogyós gyümölcsökből készített pürét, majd a krémet, és tegyük vissza a hűtőszekrénybe néhány órára. El is készült a tökéletes sütemény!

Színes tojások

Minden szülő tudja, hogy a gyermekek kérdéseire a legnehezebb válaszolni. Néha egy egész nap telik el azzal, hogy megpróbáljuk kitalálni, milyen választ adjunk egy újabb „de miért?” kérdésre. Még épphogy csak beköltöztünk a faluba, amikor a legidősebb lányunk az alábbi elgondolkodtató kérdést tette fel: Hófehérke nevű tyúkja tojása miért fehér és Ébenfekete nevű tyúkja miért tojik barna tojást, és van-e különbség a tojások között? Ekkor még mi sem tudtuk ezekre a választ, ezért utána kellett járnunk.

Valójában nincs különbség a fehér, a barna és a más színű tojások között. A héj színe nem befolyásolja a tojás tápértékét – ez csupán a külcsín. Fehér, barna, tarka, zöld, kék tojások – valamennyi egyformán ízletes és egészséges, amennyiben egészséges háztáji tyúktól származnak.

Kezdetben minden tojás fehér, azonban a héjképződés folyamatának végén a méhsejtek porfirin nevű pigmenteket bocsátanak ki, és ezek határozzák meg a tojáshéj jellegzetes színét. A fehér héjú tojást rakó tyúkoknál nem képződnek ilyen pigmentek. A színpigmentek fajtától függenek.

Mindegyik fajtánál megvannak a tojás színét meghatározó sajátos génkészletek. A tojások színe a tyúk élete során nem változik. Azonban a tojóciklus kezdetén árnyalatuk sötétebb lehet, mint a végén. A színt befolyásolja a két szülő genetikája.

A mészhéj színét meghatározhatja a tyúk füllebenyének színe: azok a tyúkok, amelyek füllebenye fehér, fehér vagy némileg színes, a piros füllebennyel rendelkező tyúkok pedig általában barna tojást raknak.

 

 

Fajtától függő tojásszín

Az Ancona, az andalúziai kék, a Campine és a Leghorn fehér tyúkok csak hófehér tojást tojnak.

Az Australorp, az Orpington, a Plymouth Barred Rock, a vörös Rhode Island és a Sussex fajtához tartozó egyedek tojása bézs és barna.

Ha türkizkék vagy kék színű tojásokat szeretne, tenyésszen Ameraucana, Araucana vagy krémszínű Legbar tojótyúkokat.

A Marans és a Penedesenca fajták sötétbarna tojást raknak.

Ha pedig vörösesbarna tojás a cél, akkor Barnevelder és Welsumi tojótyúkokat tartson.

Az Olive Egger fajták zöld és olívaszínű, az Easter Egger tyúkok pedig különböző varázslatos színekben – a kék, a zöld és a rózsaszín valamennyi árnyalatában – pompázó tojásokkal fogják megörvendeztetni.

A fajták keresztezése

Honnan ered az Olive és Easter Egger tyúkok tojásának szokatlan színe? Az az igazság, hogy ezek különböző fajtájú egyedek keresztezett utódai. A tojáshéj különleges színe a különböző gének találkozásának eredménye: az egyik felmenő kék pigmentjének, valamint a másik felmenő barna pigmentjének keverékéből született meg a káprázatos zöldszínű héj.

A fajtákat mi magunk is keresztezhetjük, ehhez főként türelemre van szükség. Mivel vannak domináns és recesszív gének, néhány jellegzetes vonás csak egy generáció után fog megjelenni. Az is előfordulhat, hogy teljesen más színt kapunk, mint amit vártunk, és a keresett szín pontos árnyalatát csak pár generáció keresztezése után érjük el. Talán hamarosan ebbe is belevágunk.

Hogyan fejlődnek ki a tojások?

Mielőtt megízlelhetnénk a házi tojást, ahhoz először is szükségünk van egyre. Beszéljünk arról, hogyan fejlődik ki a tojás. Ez az egyszerű biológiaóra segít majd számunkra megérteni, hogy mi a legjobb módszer a tyúkok gondozására ahhoz, hogy rendkívül finom, kiváló minőségű tojást rakjanak.

Először a tojássárgája fejlődik ki. Tulajdonképpen ez már a kezdetektől jelen van, hiszen a sárgája valójában egy petesejt, amely bármely biológiai faj nőstény egyedének testében megtalálható. Valamennyi tyúk már születésétől kezdve több ezer petesejtet hordoz. Amíg maga a tyúk is fiatal, a petesejtek is éretlenek, de ahogy fejlődik, illetve a későbbi életszakaszaiban a petesejtek is érnek. Amikor az első petesejt megfelelően kifejlődött és megérett arra, hogy tojássá alakuljon, bekerül a petevezető tölcsérbe. Ez a folyamat kb. 30 percig tart.

A tojássárgája fejlődésekor két anyagnak van rendkívül fontos szerepe: a karotinoidoknak és az omega-3 zsírsavaknak. A sárgája színét a takarmányokban található, zsírban oldódó karotinoid pigmentek határozzák meg. A kiváló minőségű takarmányok ezért mindig tartalmaznak karotinoidforrást, például a Purina® tojó teljes értékű takarmányban is megtalálható kukoricát. A tojássárgája emellett igen gazdag az emberi test számára egészséges omega-3 zsírsavakban – minél többet tartalmaz ezekből a tojó étrendje, annál magasabb a tojás tápértéke.

A következő állomás a fehérje kiválasztódása. Amikor a petesejt eljut a szaporítószervekhez, készen áll a megtermékenyítésre (ha van kakas). Ezt követően a petesejt átjut a petevezeték tojásfehérjét kiválasztó szakaszán, keresztülhalad a vékony és vastag fehérjék rétegein, az úgynevezett albuminokon. Ebben a szakaszban rakódik rá a tojásfehérje a sárgájára – ehhez mintegy 30 perc szükséges.

A következő lépés pedig a tojás formálódása. A fejlődő tojás a petevezető szorosba jut, ahol elnyeri jellegzetes ovális alakját. Ezzel egy időben képződik a héjhártya (szubkortikális héj), amely biztosítja, hogy a tojás tartalma a héjon belülre kerüljön (emiatt olyan nehéz megpucolni a frissen főtt tojást). A folyamat kb. egy órát vesz igénybe,

végül pedig létrejön a héj. A „munkavégzés” és az erőforrások szempontjából ez a teljes folyamat legintenzívebb része, mivel a héj nagyon fontos szerepet tölt be: megvédi a tojássárgáját a baktériumoktól és gondoskodik a tojás tartalmának védelméről. A héjképződés a méhben vagy a tojástartóban történik. A fejlődő tojás itt kb. 20 órát tölt, az utolsó öt óra a héj pigmentációjával (színeződésével) zajlik. A héj először mindig fehér, a színpigmentek később kerülnek rá. A tojások színéről már korábban szót ejtettünk.

Ebben a szakaszban a tyúk szervezetének sok kalciumra és foszforra van szüksége. A kalcium és a foszfor megfelelő aránya a kiváló minőségű mészhéj képződése miatt fontos. Ha valamelyik elemből kevés van, akkor azt a szervezet a csontszövetekből pótolja. A szervezet végül is az utódok létrehozását helyezi előtérbe, még a tojó egészségének kárára is. Ezért fontos, hogy a takarmány elegendő mennyiségben tartalmazzon kalciumot és foszfort. A Purina® tojótyúkok számára kifejlesztett teljes értékű takarmány tökéletesen kielégíti ezt a szükségletet. Erről már írtunk az etetési elvekről szóló cikkünkben.

Összességében véve egy tojás 24-26 óra alatt fejlődik ki.

Mennyi tojást rak egy tyúk?

Az igen nagy hozamú fajtákhoz tartozó fiatal egyedek évente kb. 300 tojást raknak. Ez egy nagyon magas jelzőszám. Ahogyan azt fentebb is említettük, egy tojás kifejlődése 24-26 órát vesz igénybe és a tyúkok évente vedlenek, melynek során nem tojnak.

Ha azt tekintjük 100%-nak, hogy egy tyúk naponta egy tojást ad, akkor a 80-90%-os termelékenységi jelzőszám kiválónak tekinthető, vagyis ez esetben évente 290-320 tojással számolhatunk.

A tyúkok tojásrakási kapacitását az alábbi tényezők befolyásolják: a kor, a fajta, a tartási körülmények, a kinti időjárás, az élősködőkkel fertőzött tyúkok betegségei és a tápérték.

Az igazán fiatal egyedek (kb. 30 hetesek) a leginkább aktívak. Tojásaik azonban általában nem szabványos méretűek – többnyire elég kicsik. A kor előrehaladtával a tojások méretüket tekintve egyre hasonlóbbak, azonban kisebbek lesznek.

Egy kétéves tyúk 20%-kal kevesebb tojást rak, mint életének első évében. Vagyis, ha az első évben a tojótyúk 300 tojást adott, a második évben – amennyiben optimálisak a körülmények – 240 tojással számolhatunk. Esetleg kevesebbel, amennyiben a tartási körülmények romlanak.

Három év alatt a termelékenység az előző évi érték kicsit kevesebb mint 70%-a, négy év alatt pedig mintegy 60%-a lesz. Az ötödik évben az első évhez képest a tyúk fele annyi tojást rak majd, a hatodik évben a hozama az első év jelzőszámának 40%-ára csökken, az idősebb egyedek pedig rendszerint egyáltalán nem raknak már tojást.

Miért nem tojnak többé a tyúkjaim?

Ha jelentősen kevesebb tojás van, először is próbáljon utánajárni: nézze meg, hogy a tyúkok elrejtik-e a tojásokat vagy esetleg a tyúkólon kívül építettek-e fészket. Ha semmi ilyesmiről nincs szó és a tojásmennyiség valóban megcsappant, figyeljen az alábbi tényezőkre.

Világosság. A magas tojáshozamhoz a tyúkoknak legalább napi 16 óra világosságra van szükségük. További világítás nélkül természetes hormonreakció lép életbe, a tyúkok pedig ritkábban raknak tojást. Röviden összefoglalva: minél rövidebb a nappal, annál kevesebb lesz a tojás.

A tél beköszöntével tehát arra számíthatunk, hogy kevés tojás lesz vagy egyáltalán nem is lesz?

Néhány gazda így vélekedik: hagyjuk a tojótyúkokat télen pihenni. Ennek azonban nem feltétlenül kell így lennie, hiszen a fény nem csak természetes lehet.

Ha azt szeretné, hogy tyúkjai télen is tojjanak, biztosítson mesterséges fényt. Javasoljuk, hogy a tyúkólba – 9 négyzetméterenként – szereljen be 25 W teljesítményű izzólámpát vagy 3-9 W teljesítményű LED-lámpát. Mesterséges fény esetén érdemes időzítőket használni, hogy a lámpák mindig ugyanakkor kapcsolódjanak le, biztosítva az állandó alvásrendet.

Stressz és nem megfelelő körülmények a tyúkólban. Egyik korábbi cikkünkben már részletesen kitértünk a kényelmet és biztonságot adó tyúkólakra, most csak röviden felelevenítjük a stressz lehetséges okait.

● Ragadozó ólálkodik az ól körül.

● Nincs elég hely a tyúkok számára az ólban vagy idegen zaj hallatszódik be.

Előfordulhat, hogy a tyúk nem rak tojást, ha zavarja a hangoskodó szomszéd.

● A tyúkólban túl hideg – vagy épp ellenkezőleg –, túl meleg van.

● Túl nagy a különbség a tyúkól hőmérséklete és a kinti hőmérséklet között. Nagyon figyelni kell arra, hogy fűtéssel az ólban legfeljebb néhány fokkal legyen csak melegebb. A tyúkok számára könnyebb alkalmazkodni a hideghez, mint elviselni a különbséget a -10 °C-os kinti levegő és a +10 °C-os ól hőmérséklete között.

Ha sikerül javítani a nem megfelelő tartási körülményeken, a tyúkok már „gyártják” is a tojásokat.

Etetés. A tojás hiányának másik oka a nem megfelelő táplálás. Ha a tyúkok túl sok csemegét és gabonakeveréket kapnak, nem jutnak elegendő hasznos tápanyaghoz és a tojásképződés folyamata leáll. Ne feledkezzen meg az etetésről szóló cikkünkben említett 90/10-es szabályról: a tyúkok étrendjének legalább 90%-át teljes értékű takarmánynak kell alkotnia.

Vedlés. Ez természetes folyamat, melynek során a régi tollak kihullanak, és helyettük újak nőnek. Az első vedlésre kb. 18 hetes korban kerül sor, és 4-16 hétig tart. A folyamat évente megismétlődik. Ez idő alatt a tyúkok szervezete minden energiát a tollak növesztésére fordít, még a tojásrakással is felhagynak szinte vagy akár teljesen is. Amint regenerálódtak és a tollaik elkezdtek visszanőni, ismét kezdetét veszi a tojásrakás. A vedlés alatti gondozásról bővebben olvashat korábbi cikkünkben.

A tyúk kora. A tyúkok a legtöbbet – 250-300 tojást – életük első évében rakják. Hozamuk ezt követően egyre csökken, 4-5 év elteltével pedig végre „visszavonulhatnak”. A tyúk a tojó időszak után is a közösség tisztelt és igen hasznos tagja marad. A tiszteletreméltó kort megélt egyedek kiváló háziállatok, jól kijönnek az emberekkel és hosszú ideig vezető szerepben tetszelegnek, miközben az életre tanítják az újabb generációkat.

Jelek: ahhoz, hogy megállapítsuk, melyik tyúk aktív tojó és melyik nem, vessünk egy pillantást a torok- és füllebenyeikre. Amikor elkezdenek tojni, a tyúkok taraja és füllebenye megnagyobbodik, odatódul a vér, ami sötétvörös színt kölcsönöz nekik. Amikor vedlenek vagy abbamarad a tojástermelés, a lebenyek rózsaszínre vagy halvány pirosra változnak és összemennek. A tojó időszak kezdetével a lebenyek ismét változnak.

Hogyan gondoskodjunk a tyúkokról a vedlés során?

A vedlés időszakos folyamat, amely ősszel, a nappalok rövidülésével veszi kezdetét. Ideje felkészülni a télre, a tél sikeres átvészeléséhez pedig meleg tollazatra van szükség. A tyúkok elhullajtják a régi tollakat és újakat növesztenek, ami nagy energiát igényel a szervezettől, így már nem marad elegendő tartalék a tojásrakásra, ezért az ekkor teljesen abbamarad.

Az első vedlésre kb. 18 hónapos korban, a továbbiakra pedig évente kerül sor. A folyamat általában 4 hét alatt lezajlik, de bizonyos egyedeknél ez akár 16 hétig is eltarthat, a tyúk korától és egészségi állapotától, és természetesen a törődéstől és a tápanyagtól függően. Megfigyeltük, hogy minél fiatalabb a tyúk és minél nagyobb a tojáshozama, annál gyorsabban és könnyebben megy végbe a vedlés. A megfelelő törődés és egészséges étrend pedig valamennyiük számára általában véve megkönnyíti a vedlés időszakát.

A vedlés során a törődés tekintetében az alábbi alapelvek követendők:

Aminosavak. A vedlés során a tojásrakás szinte teljesen abbamarad, az energiát inkább az új tollak növesztésére fordítják, amihez aminosavakra van szükség: a glicin serkenti az új tollak növekedését, az arginin pedig a minőségre van hatással. Minél több tápanyag jut a szervezetbe, annál több energia fordítható a vedlésre és annál hatékonyabban állhatnak vissza a tojásrakásra. Erre az időszakra azonban nem kell speciális takarmányt választania, hiszen a Purina® tojótakarmány már tartalmaz minden szükséges elemet, amelyek segíthetik a tyúkok „munkába állását” az időszakos változásokat követően.

Teljes komfortérzet. A vedlés alatt ne érjen hozzá a tyúkokhoz! Ekkor a cséve és a bőr érintkezési területe rendkívül érzékeny lehet, ezért feleslegesen ne nyúljon a tyúkokhoz a vedlés során.

Gyakrabban cserélje az almot és biztosítson elég helyet a pihenésre és arra, hogy a tyúkok egyedül is lazíthassanak.

Több ivóvíz és friss levegő. Gondoskodjon a tyúkól szellőztetéséről és párásításáról.

Ne telepítsen új állományt, hiszen a konfliktusok és a rangsor esetleges újragondolása stresszhelyzetet idézhet elő!

Ne engedje ki az esőre a tyúkokat: ekkor a nedvesség káros a számukra!

 

Hogyan szedjük össze és tároljuk a tojásokat?

Miután kitárgyaltuk a tojáshiány okait, térjünk át egy sokkal kellemesebb témára: ha van tojásunk, hogyan gyűjtsük össze és tároljuk őket?

Ha vannak gyerekek a családban, a napi tojásgyűjtés nagyszerű családi szórakozás lehet. A mi gyermekeink például nagyon élvezik, amikor reggelente bemehetnek a tyúkólba összeszedni a tojásokat. Nem is kell külön könyörögni nekik, még korán kelni is hajlandók emiatt.

 

Most pedig vegyük át a tojások összegyűjtésének szabályait.

Gyakori gyűjtés

A tojásokat legalább naponta kétszer – reggel és este – szedjük össze, de lehetőség szerint inkább háromszor. Hideg vagy nagyon meleg időben ezt még gyakrabban kell elvégezni.

Az az igazság, hogy a tyúkok nem egy időben tojnak. A tojásokat általában már reggel megtaláljuk a fészekben, de mindig vannak „renitensek”, amelyek délután raknak tojást. Nem hagyhatjuk, hogy a tojások másnap reggelig ott heverjenek. Ennek számos oka van.

  • A tyúkok véletlenül összetörhetik a tojásokat.
  • Minél tovább marad a tojás az ólban, annál inkább beszennyeződik a tyúkok ürülékével.
  • A tojások a nagy melegben gyorsan romlanak.

Hideg időben a tojások megfagyhatnak és megrepedhetnek. A héjon lévő repedések pedig veszélyt hordoznak magukban, hiszen azokon keresztül baktériumok juthatnak a tojásba. Mindig dobjuk ki azokat, amelyeken repedést látunk. Fontos tudni: a repedéseket nem csak a hideg okozhatja – néhány esetben a nem megfelelő, kalciumhiányos étrendre vezethetők vissza.

Minél gyakrabban végezzük el az összegyűjtést, annál kevésbé áll fenn az a veszély, hogy a tyúkok megeszik a tojásokat (erről már szót ejtettünk a tojótyúkok viselkedéséről szóló cikkünkben). A tojások feltörése végeredményben mindig azzal kezdődik, hogy az egyik tyúk egy törött tojásra bukkan és megkóstolja. Gyors észjárásának köszönhetően rájön, hogy az ízletes, és céltudatosan elkezd további törött tojások után kutatni, míg végül maga is fel tudja törni őket.

Ha nem szedi össze rendszeresen a tojásokat, a tyúkok elülnek. A tojások kikeltése után pedig a tyúk abbahagyja a tojásrakást. A tyúk nincs tisztában azzal, hogy nincs kakas az udvarban, a tojások nincsenek megtermékenyítve és így soha nem fog belőlük kiscsibe kelni. Ezért addig fog ülni a tojásokon, amíg azok meg nem romlanak.

Mosni vagy nem mosni?

Sok embert foglalkoztat a kérdés: meg kell mosni a tojásokat vagy sem? Mindkét gyakorlat elfogadható.

A mosatlan tojások héján található egy vékony, filmszerű réteg, a kutikula. Ez a természetes védőréteg biztosítja a héj védelmét a baktériumokkal szemben, valamint lehetővé teszi a tárolást szobahőmérsékleten.

Ha szennyeződések, odaragadt tollak vagy az alomból származó szennyeződések vannak a tojásokon, azokat puha kefével óvatosan távolítsuk el, nehogy felsértsük a kutikulát. Fontos, hogy a szennyeződéseket eltávolítsuk, hiszen azok fertőzést okozhatnak, amely a tojásba is bejuthat.

A lemosással eltávolítjuk a kutikulát is, ezért a mosott tojásokat a fertőzések elkerülése érdekében hűtőszekrényben kell tárolni. A mosást gyorsan és óvatosan végezzük, kizárólag tiszta, a tojás hőmérsékleténél melegebb vízzel. Ez azért fontos, mert a lehűtés során a tojás eltörhet. Ezt követően gyorsan töröljük szárazra, majd tegyük a hűtőszekrénybe a tojásokat, 0-5 °C közötti hőmérsékletre.

Akár megmossuk a tojásokat, akár nem, mindig ügyeljünk az eltarthatósági időre. A friss házi tojások 45-60 napig tárolhatók hűtőszekrényben. Ezalatt az idő alatt nem romlanak meg, azonban vizet veszítenek, ami negatív hatással van az ízre és a tápértékre.

Tojások keltetéshez

Ha van kakasa és szeretne csirkéket keltetni, gyűjtenie kell a megtermékenyített tojásokat és be kell tennie őket a keltetőgépbe vagy a kotlós alá.

A keltetés később is elkezdhető. Ez esetben mossa le a héjra tapadt szennyeződéseket, majd tegye a tojásokat a hűtőszekrénybe; biztosítson 12-13 °C-os hőmérsékletet és 70-75%-os páratartalmat.

A tojásokat a hegyes végükkel lefelé kell tárolni, de nem függőlegesen, hanem kissé megdöntve. A döntés szögét naponta egyszer változtassuk, hogy a sárgája ne tapadjon a héjhoz. A tojások egy hétnél tovább nem tarthatók el: minél régebbi a megtermékenyített tojás, annál kevésbé valószínű, hogy kiscsibe fog kelni belőle.

Ha szeretné elkezdeni a keltetést, hagyja, hogy a tojások felmelegedjenek szobahőmérsékletre, majd tegye őket a kotlós alá vagy a keltetőgépbe. Tárolt tojások esetén a 70%-os kelési arány nagyon jónak mondható.

A kiadványban kitalált karakterek és események szerepelnek, a kiadvány reklámcéllal készült.